Ki, ha nem mi...? - holland kiállítás a Ludwig Múzeumban

Képző

Hollandia magyarországi nagykövete, Frans Paul Robert van Nouhuys a megnyitón hangsúlyozta: a két ország között az elmúlt 15 évben jelentősen megújult politikai, gazdasági kapcsolatok mellett nagyon fontos a két nép hagyományainak, kultúrájának kölcsönös ismerete.

A holland uniós elnökség egyik fő törekvése, hogy mindezt a legszélesebb értelemben elősegítse a tagországok között. A kétoldalú kapcsolatok elmélyítése jegyében tartanak holland művészeti programokat e hét végén a Millenáris Parkban, Magyarország pedig Tengerre, magyar! címmel mutatkozik be kulturális évad keretében Hollandiában - tette hozzá a nagykövet.

Maria Hlavajova, a Thinking Forward elnevezésű képzőművészeti program koordinátora azt mondta, hogy a Ki, ha nem mi kíséreljük meg elképzelni a jövőt kiállítási cím mintegy kiáltványként is felfogható.

Mint hozzáfűzte: ha mások teszik meg, az esetleg nem olyan lesz, mint amit szeretnénk - jegyezte meg. A magyarországi holland bemutatókkal kapcsolatban reményét fejezte ki, hogy hazája "a kulturális csere szabadkikötőjeként mutatkozik be".

A programsorozat hét kiállítást ölel fel. A hét "etüd" mindegyike a napjaink Európája által támasztott kihívásokra és az azokhoz kapcsolódó egy-egy szűkebb témára reflektál, különösen a tíz új uniós tagállam és Hollandia vonatkozásában.

A kiállítássorozat olyan témákat, illetve azok esztétikai vonatkozásait járja körül, mint például az idő fogalmának különböző megközelítései, a társadalmi előírások és az individuális szabadságjogok, vagy a migráció és a vendégszeretet.

A várbeli Ludwig Múzeumban október 24-ig látható kiállítás azt a viszonyt állítja előtérbe, amely az "objektív", technikai nyelvezet és szerkesztésmód, valamint a megfigyelés és rögzítés ösztönös öröme között figyelhető meg a különböző médiumokban és műfajokban a videoinstallációtól a beállított fotón át a filmesszéig és a dokumentumfilmig, tizenegy holland művész munkáival.