Kiállításon mutatkozik be a kilenc tagú Bánsághi művészcsalád

Képző

 
(MTI) - A művészdinasztia alapító Steinacher Bánsághi Vince festőművész gyökerei a romániai Bánságból erednek, innen származik a család neve is. Resicán született, lakatosinasként kezdett rajzolni, 1904-ben Vajda Lajosnál tanult, a budapesti festőakadémián Ferenczy Károly volt a mestere. Tanult Párizsban a Julien Akadémián, majd az akkori Csehszlovákiába, a mai szlovákiai Helembára (Chl'aba) költözött családostól, gazdálkodott és festett. A mostani kiállításon négy olajfestménye - három tájképe és egy, a kertje gyümölcseiből készült csendélete lesz látható - mondta el unokája, a festőművész Bánsághi Tibor Vince.
    
családalapító elsőszülött fia, Bánsághi Tibor 40 évig gépészmérnökként dolgozott, majd élete utolsó tíz évében csak a festésnek szentelte idejét. Akvarelleket és grafikákat készített, a tárlatra tájat ábrázoló öt vízfestménye kerül ki.
    
Tibor fia, Bánsághi Péter festőművész a Képzőművészeti Főiskolán Kokas Ignác tanítványa volt, öt olajképe és négy, a budai várnegyed utcáit megörökítő akvarellje tekinthető meg.
    
Testvére, Bánsághi Tibor Vince a Képzőművészeti Főiskolán szintén Kokas Ignác tanítványa volt. "Apám, nagyapám művészek voltak, így természetes, hogy a környezet hatással volt későbbi pályámra. 1997-től alkotótársam, feleségem Akiram (Schwarcz Mária) átformálta, kiegyensúlyozta, fénnyel telítette meg képeimet" - magyarázta hozzátéve, hogy a tárlaton kilenc akril-vászon festménye lesz látható.
    
Akiram (Schwarcz Mária) festő öt akvarellt és három olajképet, a természet formavilágát ábrázoló munkákat állít ki. 
    
A művész három gyermekének anyja, első felesége, Bánsághi (Nyírádi) Judit keramikus, a Fóti Népművészeti Szakközépiskola tanára, kerámiaszobrokkal lesz jelen a bemutatón. A három gyerek közül Bánsághi Máté páncélkészítő iparművész, a Mathias Rex Történelmi Hagyományőrző Egyesület alapítója két páncélt és az ezekről készített négy nagyméretű fotót mutatja be. Bánsághi Anna bőrdíszműves, vidéken él, földet művel, állatokat tenyészt, közben népi ihletésű lábbeliket, tarsolyokat, tegezeket készít, ezekből állít ki egyet-egyet. Bánsághi Márk komputer grafikus, három printet, fénnyel telített absztrakt képet mutat be.
    
Bánsághi Tibor Vince azt is elmondta, hogy évente szerveznek közös családi kiállítást, voltak Helembán, Párkányban, Komáromban és különböző Ipoly menti településeken. A Várnegyed Galériában július 10-ig tart nyitva a Bánsághiak tárlata.