Kiállítással emlékeznek Orlai Petrics Somára

Képző


coriolanus.jpg
Coriolanus
 
Születésének 190. évfordulójára készülve (és halálának 130. évfordulóján éppen túl) egy régóta esedékes, gyűjteményes kiállítással tisztelegnek (Orlai) Petrics Soma előtt, aki Mezőberényben született.
 
Nemcsak azért, mert először ő rendezett egyéni kiállítást Magyarországon, 1852-ben. Azért is, mert az elsők között tanult a magyar művészet felívelését meghatározó müncheni akadémián, első volt, aki nagyszabású festményekben gondolkozott, elsőként figyelt fel a művészetek között lehetséges kapcsolatokra, a nők szerepére a történelemben és a társadalomban, a művészetek és a kultúra jelentőségére a történelemben (a művelődéstörténeti kép az ő nevéhez köthető). Életműve, képtípusai a vizuális kultúra ? a képkultusz és a kultuszkép - magyarországi kibontakozásának alkotó részei. Legszebb példája épp a Munkácsy Mihály Múzeum tulajdona: a Coriolanus.
 
A közösség és az egyes ember, a ráció és az érzelmek, a stabil erkölcsi törvények, ideák és a valóság ellentmondásai, az egyéni szabad akarat és kötelesség közt kereste az ?igazságot?. Művészete erről a keresésről szól, miközben közkedvelt portréfestő is volt, aki a polgárok arcképeiben egy nemzet ambícióit örökítette ránk.
 
Életművének számos darabja került elő az utóbbi évtizedekben, köztük a Munkácsy Mihály Múzeum tulajdonába is. Ezeket és a már jól ismerteket témakörök szerint csoportosítva mutatja be a kiállítás és katalógusa.