Kiemelkedő magyar sikerek a National Geographic első nemzetközi fotópályázatán

Képző

Magyarországon 2006 februárjában hirdették meg a National Geographic első nemzetközi fotópályázatának részeként az alkotói versenyt amatőr és professzionális fotósok részére. A tét nem volt csekély: a győztes képek megmérettettek a National Geographic washingtoni döntőjén. A végeredmény kiemelkedő magyar sikert hozott: a nemzetközi mezőnyben a háromból két kategóriában hazai fotós hozta el az első díjat.
A National Geographic Society 2006 elején első alkalommal hirdetett nemzetközi fotópályázatot tizenhat olyan ország kiadóival és szerkesztőségeivel együttműködve, ahol megjelenik a National Geographic magazin. A National Geographic Magyarország kiállítással egybekötött nyílt fotópályázat kiírásával csatlakozott a kezdeményezéshez, melynek célja a fotózás népszerűsítése mellett új tehetségek felfedezése volt.
A résztvevő országok először határaikon belül hirdetették meg a versenyt, és az előzsűrizés után három kategóriában küldtek fotókat a nemzetközi megmérettetésre. A magyarországi elődöntőre több mint háromezer pályamű érkezett, melyeket a Papp Gábor, Heltai Csaba, Szalay Zoltán, Korniss Péter és Eifert János alkotta zsűri bírált el. A hazai döntő több ezer kép közül kikerült győztes fotói a National Geographic Magyarország magazin júliusi számában jelentek meg, s alkotóik egy-egy Canon EOS D30 géppel gazdagodtak, melyet a fotópályázat eredményhirdetésén vehettek át.
A nemzetközi fotópályázatra összesen 40 ezer pályamű érkezett, a tengerentúli döntőre, Washingtonba továbbjutó 48 fotót ? a résztvevő országok három-három kategóriagyőztesét -- a National Geographic Society szakmai grémiuma értékelte.
A végeredmény kiemelkedő magyar sikert hozott: két kategóriában is hazai fotós hozta el az első díjat. Radisics Milán a Természet és tudomány tárgyban a 2003. májusi részleges napfogyatkozásról, napkeltekor készített képével, míg Németh Dániel a Népek és kultúrák témában egy barcelonai fesztiválon megörökített jelenettel vívta ki a zsűri elismerését. A Társadalomábrázolás kategóriát Erdal Kinaci török fotós nyerte.
A fotósokat november elejére várják Washingtonba. Ott megismerhetik a National Geographic központját, a magazin készítésének folyamatát, és nem utolsósorban körbekalauzolják őket az amerikai fővárosban.

A mai napon a hazai díjazott képeket és a zsűri által kiválónak ítélt további 150 fotót bemutató kiállítás nyílt a Westend City Center Bevásárlóközpontban. A kiállítást Schlosser Tamás, a National Geographic Magyarország magazin októberben kinevezett főszerkesztője nyitotta meg. Az október végétől egy hónapig látható kiállítást ingyenesen tekinthetik meg a látogatók.

A National Geographic Magyarország magazin
A magazin 2003 márciusa óta jelenik meg magyar nyelven is, az eredeti kiadással azonos formátumban és tartalommal, magyar vonatkozású cikkekkel kiegészítve. A magazin híres páratlan színvonalú fotóiról és térképeiről, az állat- és növényvilágot, felfedezéseket, történelmi, kulturális, etnográfiai és más tudományos témákat bemutató exkluzív írásairól.