Kieselbach őszi árverés

Ennek a korszaknak a kezdete, a 19. század második fele igen komoly festményekkel képviselteti magát. A klasszikus magyar festők közül Munkácsy Mihály, id. Markó Károly és Szinyei Merse Pál neve kihagyhatatlan, de szép Székely Bertalan, Lotz Károly, Telepy Károly, Ligeti Antal, Mészöly Géza és Than Mór alkotásokra is lehet majd licitálni. Munkácsy Mihály Léda a hattyúval (kikiáltási ár: 4 500 000 Ft) című alkotása igazi gyöngyszem, melyet keletkezése idején Rippl-Rónainak volt szerencséje látni a mester műtermében, és tetszéssel említi emlékirataiban. Id. Markó Károly festménye (Vénusz és Ámor ? kikiáltási ár: 5 500 000 Ft) évtizedek óta nem került közönség elé; rangját az is jelzi, hogy szerepelt a Műcsarnok 1937-ben rendezett Biedermeier Kiállításán. Szinyei Merse Pál a magyar impresszionizmus nemzetközi hírű mestere egy nagyméretű vászonnal szerepel az aukción. A Pipacsos mezőn kikiáltási ára 15 millió forint, keletkezését egy korabeli fotó dokumentálja, ahol a művész éppen a festőállványra helyezett képen dolgozik. A Kieselbach Galéria külön hangsúlyt fektet Mednyánszky László életművére, melynek gazdagsága most is ? szinte már tradicionálisan ? megengedi, hogy egy árverésen számos (pontosan tizenkét) alkotás szerepeljen a különös életű arisztokrata festőtől. A festmények között a friss, tavaszi tájképektől az őszi színekben pompázó kerten át a csendes téli tájakig sokféle variációját megtalálhatjuk Mednyánszky művészetének. A két legkiemelkedőbb alkotás a Tavasz a Gellérthegyen című pasztózusan festett tájkép (3 000 000 Ft), illetve az Erdőben (kikiáltási ár: 4 500 000 Ft), amely Mednyánszky korai korszakának múzeumi rangú alkotása. Ha kronologikusan haladunk tovább, elérkezünk a századfordulóhoz, amikor is Rippl-Rónai József művészetével európai rangra emelkedett a magyar festészet. A művész pályafutásának éppen a legnemzetközibb vonulatából találunk itt nagyszerű példákat. Pierre Bonnard, a festőbarát háromszor is portréfestésre ihlette Ripplt. A legfestőibb pasztell ? képmás most megvásárolható a Kieselbach Galéria árverésén, a kikiáltási ár 5 500 000 Ft. Ugyanebből a korszakból Banyuls-sur-Mer-i tájkép is szerepel a kínálatban (Alkonyi fények Banyuls-sur-Mer ? ben, kikiáltási ár: 1 000 000 Ft), illetve egy olyan olajkép amely a kor legdivatosabb fürdőhelyén lévő herkulesfürdői kaszinót ábrázolja (5 500 000 Ft). Szintén nemzetközi nívójú a Nyolcak és az Aktivisták tevékenysége, amelyből rangos művek kerülnek most árverésre. Márffy Ödön Krúdy Gyula első házasságából származó lányát ábrázoló portréjáért nyolc és fél millió forintról indul majd a licitálás. Krúdy Ilona maga is írt regényt, de az utókor számára inkább a Márffy festményén megörökített törékeny szépsége miatt maradt meg emléke, hiszen a portré szinte minden fontosabb Márffy kiállításon szerepelt, reprodukciójának közlését nem nélkülözhették a festőről megjelent albumok sem. A másik kép még a magyar festészet Nyolcak előtti korszakának izgalmasan modern, Matisse-t idéző alkotása a Férfi narancs vörös háttér előtt (4 600 000 Ft). Pór Bertalan 1909-es Fények a folyóparton című festménye 1 200 000 forintról indul. Tudatos döntés eredményeképpen a nagybányai festészetet magas szinten képviselő alkotások kerülnek árverésre most is. Glatz Oszkár Vízparton című nagyméretű vászna (kikiáltási ár: 2 800 000 Ft) a jól ismert, Magyar Nemzeti Galériabeli Birkózó fiúk analógiája, gyönyörű, friss színei és kompozíciója a művész legjobb alkotásai közé sorolja. Kollerich István Pisarro-t idéző képe (750 000 Ft), Boromisza Tibor Műteremben című Fauve-os aktkompozíciója (450 000 Ft), Kádár Géza Téli utca Nagybányán című képe, amely az 1912-es Nagybányai Kiállításon is szerepelt (1 600 000 Ft) mind olyan művészi igényű képek, amelyek jól reprezentálják a modern magyar festészetnek ezt a fontos felvonását. Vaszary János gazdag életműve mindig kínál meglepetéseket. Most két fontos alkotása kerül aukcióra. A Nyári álom című képet 1921- ben festette (kikiáltási ára: 10 000 000 Ft), vagyis a kék és fekete alapos korszakában, amely meghozta számára a teljes és egyöntetű elismertséget. 14 millió forintról indul a Pompadour című, 1925-ös festmény, amely Vaszary színpadot ábrázoló képei közül az egyik legjelentősebb. Ezzel eljutottunk az 1920-as évekhez, amelynek magyar festészete egyre inkább reflektorfénybe került az utóbbi években. Az első világháborút követő évtized klasszicizáló festészetét és grafikáját összefoglaló reprezentatív kiállítást Árkádia tájain. Szőnyi István és köre 1918-1928 címmel három esztendővel ezelőtt rendezte meg a Magyar Nemzeti Galéria. A csaknem 200 festményt, rajzot és rézkarcot bemutató tárlat közönségsikere nyomán számos, több évtizeden át lappangó, eddig a feledés homályába vesző alkotás bukkant fel az utóbbi években, köztük Patkó Károly Kályha mellett (12 millió forint), Aba-Novák Vilmos Akt műteremben (4 500 000 Ft) és Erdélyi Ferenc Irgalmasság című képe (1 200 000 Ft), melyeket hosszú idő után a Kieselbach Galéria kiállításán láthat újra a művészetkedvelő közönség. Schönberger Armand életművének egyik legjelentősebb, mindeddig lappangó képe ? Zenés kávéház, 1920-as évek második fele ? kikiáltási ár: 6 500 000 Ft - a XX. századi magyar festészet egy sajátos fejezetére irányítja figyelmünket. A német expresszionizmus kutatásában már csaknem két évtizede használatos a ?Grossstadt-bildern?, a nagyváros-festészet fogalma, melynek jellegzetes hazai példája Schönberger most előbukkant alkotása. Az 1920-as évek végéről két fontos festmény kerül kalapács alá. Berény Róbert Alvó lány című képe 7 500 000 Ft-ról indul, Derkovits Gyula Mi ketten című 1927-es képe pedig 9 500 000 forintról. E mindeddig lappangó festmény előbukkanása nem csupán egy kitűnő darabbal gazdagítja a magyar festészet történetének egyik legjelentősebb életművét, de ismét okot ad arra a bizakodásra, hogy még legnagyobb művészeink, már-már lezártnak hitt életműve is tartogathat további meglepetéseket. Érdekessége az árverésnek egy Frank Frigyes kollekció. A Sotheby?s árverésén elért siker óta Frank Frigyes művészete is egyre inkább a helyére kerül. Ez az árverés jó alkalom arra, hogy a gyűjtők az ő műveivel is kiegészíthessék műgyűjteményüket. Kétségtelenül az árverés legnagyobb kuriózuma Vajda Lajos 1937-es Lebegő házak című alkotása (kikiáltási ára: 10 000 000 Ft). Végsőkig letisztult, sallangmentes művészete az igazi értők számára régóta a reveláció erejével hat. Kieselbach Tamás körkérdésére amely a magyar szellemi élet ismert személyiségeinek véleményét tudakolta arról, hogy ki az öt legjelentősebb modern magyar festő, a legtöbben Vajda Lajost a második, harmadik helyre, sőt néhányan az első helyre tették. Jelentős művei a korszak egyetemes képzőművészetének legszebb alkotásai közé tartoznak. Cím: Kieselbach Galéria - 1055 Budapest, Szt. István krt. 5.