Kincsekre várva

Képző

Egyelőre restaurátorok dolgoznak a XVI.-XVII. századi bársonymentéken, pompás nyeregtakarókon, az évszázadok alatt színét vesztett firhangon. De hamarosan a közönség is láthatja, milyen egyedülálló értékeket őriz a múzeum zárt falak között, immár hat évtizede. Az Esterházy-kincstár számos részét már bemutatták, de a textíliák nagy része csak mostanra került a laikusok számára is értékelhető állapotba. A spanyol, itáliai, török és jellegzetesen magyar viseletek, a leheletfinom arany- vagy ezüstszállal hímzett, úgynevezett skófiumdíszítésű köpenyek, dolmányok, a korallgyöngyökkel kivarrt női viselet olyan unikumok, amelyekhez hasonlók Közép-Európában egyáltalán nem, Nyugat-Európában is csak néhány királyi udvarban maradtak fenn. A második világháborúban földig bombázott Drezda egy hasonlóan gazdag késő reneszánsz-barokk viseletgyűjteményt is maga alá temetett.


IparmuveszetiMuzeum_FouriOltozetekAzEsterhazyKincstarbol_DersffyOrsolya_EsterhazyMiklosNador_elsofelesegenekDiszOltozete_ByBence_03.jpg
Tompos Lilla kurátor mutatja Dersffy Orsolya (Esterházy Miklós Nádor első felesége) díszöltözetét
 
A december végétől látható 21 korabeli öltözet zöme férfi ruhadarab; államférfiak, főúri sarjak hagyták utódaikra ezeket a míves viseleteket. Többnek a sorsát nemzedékeken át lehet követni a családi inventáriumokban, hozománylistákban ? még azt is, hogy mikor fejtették ki Esterházy Pál aranyhímzéses mentéjéből a hiúzbélést, így alakítván nyári ruhadarabbá. De nem csupán férfi és női viseletek, hanem díszes, felvonulásokon használt lótakarók, nyereg mögötti ?cafragok? és a hálószobákat lakályosabbá (és nem utolsó sorban melegebbé) varázsoló ?házöltözetek? is felvonulnak a kiállításon.

IparmuveszetiMuzeum_FouriOltozetekAzEsterhazyKincstarbol_EsterhazyPal_Dolmanya_ThokolyEva_eskuvojen_ByBence_05.jpg
Esterházy Pál dolmányát mutatja be Pásztor Emese kurátor
 
A restaurálás a textilek sorsát is feltárja. Pásztor Emese és Tompos Lilla kurátorok minden ruhadarabot személyes ismerősként mutatnak be: az ágytakaró, amely Oláh Miklós esztergomi érsek hálószobájának dísze volt, XVI. századi spanyol selyemszövetből készült, valamikor férfiviselet lehetett, ezt szabták át nagy gonddal, itt-ott összetoldozgatva, mint valami korabeli patchwork műremeket. Szélére, a bársony bordűrre aranyszál-hímzéssel a Báthory-címer is odakerült. A kincstárban névvel ellátott darabok ? például az a mente, amelyiket az Esterházy-kollekció Mátyás királynak tulajdonított ? alaposabb kutatás után gyakran legalább egy évszázaddal későbbinek bizonyulnak, mint amit a feliratuk jelez. De I. Lipót valóban az itt látható öltönyt viselte a koronázásán, és az is biztos, hogy Esterházy Pál 1682-ben abban a különleges dolmányban vette feleségül Thököly Évát, amelynek mellén galambokat és szíveket mintázó csat pompázik.

IparmuveszetiMuzeum_FouriOltozetekAzEsterhazyKincstarbol_TorokRubinosDiszLotakaro_ByBence_01.jpg
Rubinnal ékesített lótakaró
 
A hímzések, bőrműves és paszományos remekek eddig kevéssé ismert világot tár fel, személyes tárgyakon keresztül. A textilkülönlegességek egy részét még nem restaurálták, így van, ami majdnem eredeti szépségében, más darabok köztes állapotban kerülnek most a közönség elé.