A Kogart Kortárs Művészeti Gyűjtemény második éve

Képző

(MTI) - Fertőszögi Péter művészettörténész, a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány kuratóriumának elnöke a tárlatot bemutató hétfői sajtótájékoztatón elmondta: ez a kiállítás - amely március 28-ig tart nyitva - lesz a gyűjteménygyarapítás második évének "beszámolója". A művészeti gyűjteménybe 2008-ban 150 millió forintért vettek 88 művésztől alkotásokat. Tavaly a gazdasági válság éreztette hatását, a cégektől csak 80 millió forintot sikerül összegyűjteniük, ehhez kaptak az államtól 40 milliót, s így végül a 120 millió forintból 91 művész alkotásait vehették meg, valamivel többet, mint az első évben, mert a műtárgyak is olcsóbbak lettek - emlékeztetett rá a kuratóriumi elnök.

   
Az alapítvány a gyűjtemény létrehozásakor azt tűzte ki célul, hogy évente 100 millió forintot gyűjt össze, az Oktatási és Kulturális Minisztérium pedig vállalta, hogy az üzleti szférából érkező minden két forintot egy forinttal egészít ki, maximum évi 50 millió forint értékben. Az így befolyt összeget öttagú zsűri irányításával az alapítvány kizárólag műtárgyvásárlásra, a gyűjtemény gyarapítására fordítja.
   
Wehner Tibor művészettörténész, a művészeti zsűri tagja fölhívta a figyelmet arra, hogy 2008-ban, a gyűjtés indulásakor a sarokpontokat határozták meg, most a második fázisban az összefüggéseket igyekeztek fölmutatni az előző év anyagával, valamint a hiányokat akarták pótolni.
   
Mint azt a művészettörténész kiemelte, kifejezetten olyan történeti jellegű gyűjteményről van szó, amely a korszak meghatározó művészegyéniségeinek munkáin keresztül igyekszik fölvázolni a magyar művészet történetét az 1950-es évek végétől napjainkig. Nincsenek stilisztikai preferenciák, vagyis a művészeti ágak, műfajok között a gyűjtemény gyarapítói nem tesznek különbséget, így a táblaképek mellett vannak grafikai, térművészeti konstrukciók és helyet kapnak az új médiumok is. Egyetlen kitétel van: a minőség - hangsúlyozta a művészeti zsűri tagja.
   
A kiállításon látható például Pauer Gyula A torinói lepel szobra című munkája, Thury Levente textil-kerámia kombinációjú konstrukciója, Haász István sárga, egymásba csúszó kockái, amint szerkezetté állnak össze, Papp Oszkár Formák című sorozata és Szűcs Attila Üres park autóval című festménye.
   
A sajtótájékoztatón beszámoltak arról is, hogy 134 pályázat érkezett a jótékonysági árverésre, amelyen 20, direkt erre a célra vásárolt műtárgy kerül majd kalapács alá március 18-án, s aminek bevételét 20 civil szervezet között osztják szét. Formailag 87 pályázat felelt meg a kiírás követelményeinek, ebből választották ki a 20 - gyermekegészségüggyel, neveléssel, hospice-ellátással, zenével foglalkozó, illetve a cigánysághoz kötődő - alapítványt, ügyelve a Budapest-vidék egyensúlyára.
   
A szervezetekhez hozzásorsolt egy-egy kép kikiáltási ára 500-800 ezer forint között mozog. A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány az aukción minden egyes alkotásra licitál, így vállal garanciát arra, hogy minden nyertes pályázó hozzájut a minimum 500 ezer forintos támogatáshoz.
   
Fertőszögi Péter mindehhez hozzátette, hogy az alapítvány a zsűri döntése nyomán idén három fiatal művésznek: A. Nagy Gábor és Jakatics-Szabó Veronika festőnek, valamint Menasági Péter szobrásznak egy-egy millió forintos ösztöndíjat ad külföldi tanulmányútra.