Kondor Attila kerti építményei festménykiállításon

Képző

(MTI) Kondor Attila elmondta, hogy a képeken fotórealisztikusan ábrázolt épületeket metafizikai térbe helyezte el. Főként olajjal és akrillal dolgozik. A kiállításon bemutatja 2008-ban készült, Baptisterium című festményét, a képen látható kapu homogén, sötét színű térből emelkedik ki. Újabb alkotásain már világosabb színeket használ, néhol élénk pirosat, és fények is megjelennek a képein.


A figyelem útjai című festmény hátterében barna színű, ködbe vesző kapu látható, a térhatást hangsúlyozza a kapuból kifutó, antik motívumokkal díszített narancssárga kövezet. A kapun át világos fény áramlik ki, ez a fény az ókori görög filozófus, Platón (Kr.e 427?Kr.e 327) által képviselt örök és változatlan lényegekre, az ideákra utal. Képeit elmélkedésre, belső meditációra és gondolkodásra szánja, "a tárlat pedig olyan emlékezés, amely a múltat és a jelent egyszerre mutatja be" ? tette hozzá.
 
Több munkáját a 2007-ben ösztöndíjjal Rómában eltöltött egy év inspirálta, ekkor lehetősége volt arra, hogy kutassa az antik római térszemlélet alkalmazásának lehetőségeit a kortárs művészetben. ? A festészet tradicionális oldala érdekel, úgy gondolom, hogy a mai korban kimondottan érdekes hagyományosan festeni. Nem választom el a kortárs és a klasszikus építészeti motívumokat, ehelyett inkább ütköztetem, vagy párhuzamba állítom őket ?fejtette ki.
 
A festőművész arról is beszélt, hogy a kiállítóház középkori alapú, kétszintes épületében több mint tíz kisebb terem van, oda és a folyosókra helyezte el képeit. ? A kis helyiségek a firenzei San Marco-kolostor padlásterében lévő világos és nyugodt elmélkedőcellákat idézték fel bennem, amelyeknek falait a reneszánsz festő, Fra Angelico (1387?1455) freskói díszítik. Ide annak idején a világi emberek is elvonulhattak meditálni" ? jegyezte meg.
 
A Barcsay-díjas festőművész 2000-ben diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetem képgrafika szakán Baranyay András tanítványaként.
 
Kondor Attila tárlatvezetést is tart az érdeklődőknek szombat délután öt órától a Múzeumok éjszakája Óbudán című rendezvénysorozat részeként. Kiállítása július 22-ig tart nyitva.