Körbecsónakázható víziszobrok a Városligeti-tavon

Képző


teamakipaa.jpg
Tea Mäkipää alkotása
 
(MTI) - A Szépművészeti Múzeum három éven át készült erre a projektre, melyhez hasonló valószínűleg még nem volt máshol a világban - szólt az előzményekről az intézmény főigazgatója. Baán László hozzátette: tizenegy évvel ezelőtt, a millennium tiszteletére már volt szoborkiállítás a tavon, akkor azonban csak magyar művészek munkáiból válogattak. A Szépművészeti épületében jelenleg a Nyolcak című időszaki kiállítás látható és rövidesen nyílik az Utazás a múmiák világába munkacímű tárlat is; a múzeum így az állandó gyűjtemény mellett időszaki rendezvényein keresztül is az ókortól a kortárs művészetig terjedő áttekintést nyújt - hangsúlyozta a főigazgató. Mint közölte: a 35 ezer négyzetméteres vízfelületen elterülő kiállítást 500 ezer euróból rendezték meg, a magyar állami támogatás ennek 80 százalékát tette ki.
    
Papp-Váry Borbála kormányzati kommunikációért felelős helyettes államtitkár és Balatoni Monika, a Hungarofest kreatív igazgatója a soros Magyar EU-elnökség kulturális programsorozatára kitérve elmondták: Londontól Brüsszelen át Budapestig az elmúlt hónapokban csaknem 100 kulturális rendezvény mutatta be az ország értékeit.
    
Mint Jerger Krisztina kurátor felidézte, az "úszó szobrok" koncepciója Pán Mártától származik, a képzőművész azonban - akárcsak Néray Katalin kurátor - már nem érte meg az Art on Lake megnyitóját, a rendezők ezért előttük is tisztelegnek a kiállítással. Jerger Krisztina beszámolója szerint a Városligeti-tavon látható műalkotások többsége kimondottan erre az alkalomra készült, négyötödüket a helyszínen szerelték össze a művészek. "Néhány mű készen érkezett, ezekről tudtuk, hogy ide valók, de a legtöbb művészt mi kértük fel. Az előkészületek során nemcsak az egyes művekre, de arra is tekintettel kellett lennünk, hogy végül az összkép is harmonikus legyen" - fűzte hozzá Alexander Tolnay kurátor.
    

magdalenaabakanowicz_madar_tokiallitas.jpg
Magdalena Abakanowicz  munkája
 
A szabadtéri tárlaton így a francia Anne és Patrick Poirier, a spanyol Susana Solano és Jaume Plensa, a német Günther Uecker, Via Lewandowsky és Willi Weiner, a román Daniel Knorr, a cseh Kristof Kintera és Jirí David, a szlovák Erik Binder, az angol Heather Allen, a finn Tea Mäkipää és Halldor Ulfarsson, a holland Laurens Kolks és Paul Segers, az osztrák Brigitte Kowanz és Joseph Bernhardt, az olasz Mimmo Roselli, a lengyel Magdalena Abakanowicz és Krzysztof M. Bednarski, a belga Gert Robijns, a szlovákiai Németh Ilona, illetve a magyar El-Hassan Róza, Kelemen Zénó és Kicsiny Balázs munkái láthatók, a rendezők beillesztették továbbá az anyagba Pán Márta N.N.111. című, a múzeum gyűjteményéhez tartozó víziszobrát is.
    
Fritz Péter kurátor arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon a köztéri szobrászat alatt mindmáig emlékművek állítását értik, noha a világban ez a gyakorlat már a múlté. "Ezzel a kiállítással ezért most ajánlatot is szeretnénk tenni: a millenniumi víziszobor-kiállítás után hét műtárgy került állami, illetve magángyűjteményekbe, és jó lenne, ha most is minél több munka maradhatna Magyarországon" - emelte ki a Fővárosi Képtár vezetője.
    
Felhívása nem maradt visszhang nélkül: a sajtótájékoztató után a CIB-Pannónia Biztosító képviselője bejelentette, Kelemen Zénó szobrát megvásárolják és az Art on Lake bezárulta után a pénzintézet budapesti székházában állítják ki. Az Esterházy Magánalapítvány képviselője, Jirí David Kristof Kintera Városligeti-tavon látható munkái, valamint Kelemen Zénó egy másik alkotása iránt jelentett be vásárlási szándékot.
    
Az Art on Lake szeptember 4-ig ingyenesen tekinthető meg a partról és a Millenniumi-hídról, de az érdeklődők délelőtt 10-től sötétedésig akár csónakokat is bérelhetnek.