Kortárs gyűjtő

Képző

Száz műtárgy. Ennyit választ évente kortárs magyar képzőművészek munkáiból a most induló - és remélhetőleg öt év alatt kiteljesedő - Nemzeti Kortárs Gyűjtemény szervezőbizottsága. A kvázi kuratórium azonban nem egyszerűen rábök majd száz hazai művészre, hanem minden évben nyílt pályázatot hirdet, és csak a jelentkezők műveit vizsgálja.

 
A szervező- és a jótékonysági bizottság elnöksége és tagjai:  
A grémium elnöke dr. Szecskay András, a Szecskay Ügyvédi Iroda partnere, társelnöke pedig John Nichols, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete. A tagok: az Amerikai Kereskedelmi Kamara elnöke, Bienerth Gusztáv, az Allianz Bank vezérigazgatója Farkas Ádám, az e.ON elnöke, Konrad Kreuzer, Ausztria budapesti nagykövete, Ferdinand Mayrhofer-Grünbühel, a BIF NyRt.igazgatója, Nobilis Kristóf, a Ringier kiadó ügyvezető igazgatója, Papp Béla, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Parragh László, Budapest korábbi főpolgármester-helyettese, Schiffer János, Oroszország budapesti nagykövete, Igor Savolszkij, valamint a KOGART korábbi kuratóriumi elnöke, Tóth Tamás.
 A jótékonysági bizottság elnöke az N.T. Kearney társigazgatója, Mátyásfalvi János, társelnöke pedig a Norvég Királyság budapesti nagykövete, Bente Angell-Hansen lesz. Tagjai: a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, Bánáti János, a Raiffeisen Bank vezérigazgató-helyettese, Horváth Krisztina, a KOGART részéről Kalmár Tímea, valamint Koncz Zsuzsa, előadóművész és az Uniqa Biztosító vezérigazgatója, Othmar Michl.

Honnan lesz minderre pénz? Kovács Gábor ötlete szerint a gyűjtemény szervezőbizottságának - feltehetően nem csekély kapcsolati tőkével büszkélkedő - tagjai évente legalább száz Magyarországon bejegyzett vállalkozást keresnek majd meg a műtárgyvásárlás lehetőségével. Ha a megszólított cég úgy dönt, támogatja a kortárs képzőművészetet, arról is határoznia kell: egy, kettő vagy esetleg öt évig vállal kötelezettséget a támogatásra. Ez szezononként egymillió forintjába kerül majd az adakozó vállalkozásnak, amelyet ezért - nem mellesleg - megilletnek az adótörvényben szabályozott adóelőnyök. Az így befolyt pénzből a Nemzeti Kortárs Gyűjtemény évi száz kortárs műtárggyal gyarapszik, amelyeket a Kogart Ház minden pályáztatási szakasz végén Andrássy úti kiállítótermében mutat be.

 
Ha ez még nem lenne elég a jóból: az éves termésről katalógus készül majd, és a tárlatok zárásakor három résztvevő művész egy-egy millió forintos díjat kap, hogy tanulmányúton mélyíthesse tudását. Ráadásnak a  megvásárolt műtárgyak közül huszonötöt karácsony másnapján rászoruló civil szervezetek javára elárvereznek. Az évente megszerzett száz műtárgy megnegyedeléséhez Kovács Gábor újabb grémium: a jótékonysági bizottság felállítását látta szükségesnek. A támogatásra vágyó civil szervezeteknek pedig természetesen szintén pályázniuk kell. Ahogy a sajtótájékoztatón elhangzott: akár már holnap jelentkezhetnek.
 
És még valami: amennyiben a jótékonysági árverésre szánt művek valami miatt külső személyek vagy cégek érdeklődését nem keltenék föl eléggé: Kovács Gábor ígéri, a Kogart az aukció mind a huszonöt tételére licitál majd. Kortárs tehát gazda nélkül nem marad.