Kortárs japán művészetek az Ernst Múzeumban

Képző


taroizumi_tlikert_ernst.jpg
Taro Izumi munkája
 
A japán művészet legújabb irányait összefoglaló válogatás azoknak az alkotóknak az anyagait mutatja be, akik a 2000-es évek gazdasági visszaesése, társadalmi átalakulására reagálva alakították ki koncepciójukat. A szigetország művészete a legutóbbi három évtizedben nagyon sok átalakuláson ment keresztül.

A kilencvenes években ?kipukkadt? buborékgazdaság, amely Japánt a világ egyik vezető erejévé emelte, sok értelmiségiben a hanyatlás érzetét keltette. A sztereotípiák: a japánok munkamániája, küzdőképessége, az oktatás szélsőséges rendszere és a társadalmi, életfogytiglan tartó betagozódás mára szertefoszlani látszanak, és a művészek új generációja kénytelen szembenézni Kína egyre erősebbé váló művészeti jelenlétével is, valamint a tradicionális japán esztétikai értékek pillanatnyi háttérbe szorulásával.

 
A most látható művészek egy nagyon egyedi gondolkodásmód képviselői, amelyet ?mikropop képzelet?-nek nevezett el Midori Matsui, a kiállítás kurátora. Finom és visszafogott műveik az információ és tudás különböző fragmentumait újrarendezve idejétmúlt, már közhelyes dolgokat ruháznak fel új jelentéssel és javasolják újfajta felhasználásukat.
 
A tárlaton tizennégy fiatal művész, köztük Ryoko Aoki, Taro Izumi, Tam Ochiai, Makiko Kudo és Mahomi Kunitaka munkáit ismerheti meg a magyar közönség.  
 
A gyermeki, könnyed hangvételű és a művészi képzeletvilágból építkező festmények, grafikák, kollázsok és installációk alkotta kiállítást június 10-től egészen augusztus 28-ig kereshetik fel az érdeklődők.