Kortárs lengyel ékszer

Képző

A Legnicai Művészeti Galéria 1971 óta működik, először állami intézményként, jelenleg non-profit, városi közintézményként funkcionál és a kortárs művészet népszerűsítésével foglalkozik, annak minden megjelenési formájában. Rajzokat, festményeket, grafikákat, szobrokat, üveget, kerámiát, textilt, formatervezést, ötvösművészetet, installációkat és tárgyakat mutat be, happeningeket, műhelyeket, filmvetítéseket, koncerteket, szabadtéri akciókat, versenyeket és tanfolyamokat rendez, valamint kortárs művészettel foglalkozó előadásokat és tudományos üléseket szervez.
A "Lélek és geometria. Kortárs Lengyel Ékszerművészet" című kiállítás azzal a szándékkal született, hogy röviden, csak a lényegre szorítkozva bemutassa a nemzetközi közönségnek az addig kevéssé ismert, izgalmas jelenségekkel, művészi egyéniségekkel teli lengyel ékszerművészetet, és a gyakran meglepő, friss ötleteket és eredeti megoldásokat. A kiállításra több mint félszáz vezető lengyel ékszerművest és tervezőt hívtak meg, akik különféle nemzedéket és művészi teljesítményt képviseltek a legtapasztaltabb, megalapozott karrierrel rendelkező művészektől kezdve, mint A. Bandkowski, A. Bielak, A. Boss, A. Bruzda, J.Byczewski, P. Cieciura, S. Fijałkowski, G. Jabłoński, J és T. Jaworski, J. Rochacki, K. Rohn, J. Sokolski, J. B. Suchodolski, A. Szadkowski, J. Westermark és a Zaremski testvérek, M.T. és Ł., egészen a fiatal alkotók csoportjáig, akik talán a közeljövőben fogják meghatározni a kortárs lengyel képzőművészet irányait, mint B. Bytomski, F. Jackowski, J. Jabczyński, P. Kaczyński, K. Roszkiewicz, M. Schoeneck, A. Wolski, D. Zarański, A. Zaremski, J. Żeligowski. A kiállításon kb. 120 munkát mutattak be, így ezt a fajta retrospektív összegzést, amely az 1995-2005-ös időszakot öleli fel, bízvást tekinthetjük az avantgárd kísérleti ötvösművészet aktuális állapota reprezentatív szemléjének. A kiállítás felöleli a legjellemzőbb alkotói alapállások összességét ? kezdve a geometriai tendenciáktól, amelyek jelenleg a designer-gyűjteményekben, avagy az ipari formatervezéssel összefüggő ékszerművészetben lelnek töretlen folytatásukra, az újszerű anyagok felhasználásával megvalósuló formai kísérleteken keresztül egészen a narratív és konceptuális jellegű művészi gyakorlatig, amelyek az ékszert a vizuális kommunikáció megnyilatkozásának tekintik.
A kiállítás első változatát sikerrel mutatták be Németországban (Göttingen, Gifhorn, Ülzen, Lipcse), Svédországban (Västeras, Uppsala), Szerbiában (Belgrád), Olaszországban (Firenze, Dicomano). Ennek sikerén felbuzdulva készült a jelenlegi, második változat. Kurátor: Monika Szpatowicz Megnyitó: 2006. március 22-én, szerdán 17.30 óra A kiállítást megnyitják: Zbigniew Kraska igazgató (Galeria Sztuki, Legnica /Alsó-Szilézia), Kazimierz Budzanowski igazgató ( Alsó-Sziléziai Vajdaság, Kulturális Osztály), Péter Vladimir fémműves formatervező, egyetemi tanár (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) A kiállítás megtekinthető: 2006. március 22. - április 22. Nyitva tartás: keddtől-szombatig 12-18 óráig A kiállítás helyszíne: Ponton Galéria, Budapest, 1015 Batthyány u. 65.