Kosztolányi Dezső-emlékkiállítás nyílik Budán

Képző

 

(MTI) - A látogató 31 fotón keresztül követheti nyomon Kosztolányi életét a kisgyermekkortól a halála előtti év nyaráig. Ekkor, 1935-ben készült az a felvétel, amelyen a költő a visegrádi újságíró üdülőben utolsó nagy szerelmével, a férjes Radákovich Máriával és a nő kisfiával látható - mondta Gyurkovics Györgyi, a kiállítás rendezője.

    
A terem két falán két filmcsík szalad végig, bemutatva Kosztolányi mindennapjait a Tábor utcai lakásban, például az íróasztalánál gépelve, baráti társaságban, a kertben üldögélve. Ezeken a filmképeken az is látszik, hogy az operatőr szaladgálása az író lakterében és körülötte mennyire zavarta őt.
   
A tárlaton látható az a levél, amelyet Thomas Manntól kapott 1923-ban. A világhírű német író ebben a Néró, a véres költő című Kosztolányi-regényről értekezik, méltatva a szerző magyarságát és egyben európaiságát - magyarázta a kurátor. Thomas Mann 1916-ban, majd 1922-ben is váltott leveleket Kosztolányi Dezsővel.
   
Fotográfián látható a Francia Becsületrend, amelyet 1932-ben kapott és fotók Kosztolányiról a Pesti Hírlapban abból az alkalomból, hogy telefonkapcsolat létesült Magyarország és az Egyesült Államok között. A kiállítási terem egyik sarkában egy kis enteriőr is található, egy kárpitozott ülőkére hajított csokornyakkendő, Kosztolányi jellegzetes öltözékkiegészítő viselete.
   
A kiállításra 100 darab Kosztolányi-névjegyet nyomtattak a Tábor utca 12. alatti címre, a kártya hátoldalán 100 különböző idézet olvasható Kosztolányitól, és a névjegyet hazaviheti a látogató.
   
Az április 14-ig nyitva tartó tárlaton levetítik a Kosztolányi Dezső regényeiből készült Pacsirta és az Édes Anna című filmet is.