Közös gondolat - nem közhely

Képző


kozos_gond.jpg
 

A galériában látható kiállítás ?interdiszciplináris? projektekből álló kísérlet. Arról a világról szólnak, amelyben ma élünk ? Magyarországon vagy máshol. Olyan projektek, amelyek a környező világot használják nyersanyagként műalkotások létrehozására. Nem légüres térben lebegő ideák, és nem magányos művészek alkotásai. Jelen művészek az életünkre és a világunkra vonatkozó témák és kérdések vizuális megjelenítését ? közönség elé tárását ? segítik elő, munkájukat az adott terület szakértőjével együttműködésben végzik.

 
A ?közös gondolkodás? az itt szereplő művészekre azért is igaz, mert kapcsolatuk immár 15 éves múltra tekinthet vissza. Az itt George Peckkel együtt kiállító művészek Peck diákjai között voltak annak idején a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, amikor a Művészettörténeti Tanszék vendégtanáraként ott tanított. Azóta is rendszeres kapcsolatban állnak egymással, s számon tartják egymás munkáját.
 
Ferenczy Zsolt a szűkebb pátriájában történt természetfeletti jelenséget vizsgálja szem-száj-szív című munkájában. Püspökladányban él, ahol 2010 áprilisában, a várostól északra elterülő szántóföldön egy Jézus képmására hasonlító természetes képződményt fedeztek fel a Google műholdas térképén, s a csendes kisvárost vallási kegyhelyként pillanatokon belül szárnyára kapta a hírnév. Rásó János helytörténésszel, a Erdészeti Tudományos Intézet Püspökladányi Kísérleti Állomás és Arborétum természetvédelmi mérnökével együtt jártak utána a lehetséges magyarázatoknak.
 
iski Kocsis Tibor Egyensúly című munkájában egy másfajta természeti jelenséggel foglalkozik, nem messze Ferenczy munkájának a színterétől ? tulajdonképpen mindkét helyszín közel esik Egerhez, ahol a kiállítás látható. Iski Kocsis a Bükki Nemzeti Parkban dolgozott, ahol az erdőben egy másfajta szellemi erőre bukkant ? Földanyáéra ?, s megszületett az elhatározás tudományos alapokon való konzerválására. A lélekkeresés során a művész a városi közeg szellemiségétől eltérő, természetközeli együttműködésben talált ihletet: a természettel, valamint az erdők őreivel ? jelesül az Egererdő Erdészeti Zrt. Szilvásváradi Erdészetének munkatársaival ? végzett közös munkában.
 
Szigethy Anna másfajta lelkületet vizsgál urbánus kontextusban, korábbi munkásságával összhangban. Mivel jelen munkájának az emberi tényező a tárgya, talán nem is annyira lényeges, hogy ezt a városi kontextust éppen Berlin adja, lehetne akár Budapest vagy más nagyváros is. Az együttműködésben budapesti munkatársa Németh Edit, a Budapesti Műszaki Egyetem Ergonómia és Pszichológia Tanszékének egyetemi adjunktusa. A Day-dreaming [Álmodozás] című munkában pontosan azt vizsgálja, mi történik azokban a városi környezetben sokszor előforduló intim pillanatokban, amikor egy látszólag tudattalan állapotból hirtelen felrázzuk magunkat.