Először szerepelnek jelentős modern külföldi alkotók művei magyar aukción. A nemzetközi nyitással Virág Judit és galériavezető társa, Törő István azt sugallják: nem ártana a magyarországi gyűjteményeknek, ha nemzetközi alkotásokkal bővülnének, a hazai műgyűjtőknek pedig az, hogy ezáltal a nemzetközi piac szereplőivé váljanak.
A nemrég nevet és arculatot váltott az egykori Mű-Terem Galéria, a jelenlegi Virág Judit Galéria és Aukciósház többszörösen jubilál ebben az évben: egyrészt nyitásának tizedik évfordulóját, másrészt azt, hogy árverésből idén tavasszal tartják a huszonötödiket. Ilyesmit pedig nyilván nem érné meg kellően nagy nevek nélkül beharangozni. Hát, tessék: Gustav Klimt, Armand Guillaumin, Demetre Chiparus a nemzetközi vonalból. Gulácsy Lajos, Munkácsy Mihály, Rippl-Rónai József, Mednyánszky László, Fényes Adolf, Szőnyi István, Aba-Novák Vilmos, Derkovits Gyula, Vaszary János, Czóbel Béla a magyar klasszikus és Hencze Tamás, Bak Imre, Nádler István, Konok Tamás, Fehér László a hazai kortárs mezőnyből.
A 18-i aukció legnagyobb ágyúja Gustav Klimt. Nemcsak azért, mert a világ legdrágább festőjének mondják, hanem azért is, mert először szerepel műve magyar aukción. Az 1918-ban elhunyt osztrák művész Adele Bloch-Bauert ábrázoló portréja a legdrágábban eladott festmény: tavaly 135 millió dollárt fizetett érte a New York-i Neue Galerie tulajdonosa, Ronald Lauder. Virágék Klimt-rajzot árvereznek el.
Nem mondhatni azt sem, hogy Demetre Chiparus munkája megbújna a galéria 242 árverési tétele között. Chiparus ugyanis népszerű art deco szobrász, akinek tizenkét fontosabb művéből 2007 áprilisában a Sotheby's aukciósház önálló aukciót rendezett New Yorkban. Ezen az árverésen 240.000 dollárért kelt el az Egzotikus táncosnő című szobra, amelynek változatát - feltehetően - leütik majd a Budapesti Kongresszusi Központban. De szerepel a kínálatban a "legimpresszionistább festőnek" tartott Armand Guillaumin is, akire annak idején kortársa, Vincent van Gogh is felfigyelt. Egyik - testvéréhez, Théohoz írt - levelében például megjegyezte: ami a Guillaumint illeti, bizonyára jó vásár lenne, ha meg lehetne venni.
A púpos vénkisasszony régi emlékeit meséli Herbertnek - ez pedig nem egy korabeli pletykalap kivágása, hanem a Virág-aukció legértékesebb Gulácsy-képének címe. A most kalapács alá kerülő mű azért különösen érdekes, mert évtizedeken át csak monográfiákból ismerhettük, kiállításon utoljára 1966-ban szerepelt. Az aukció előtt Gulácsy Lajos műve alapján Alföldi Róbert rendhagyó előadást rendez. A képen látható, továbbgondolt történet, pontosabban annak rövid filmváltozata a Budapest Kongresszusi Központban, később pedig a Galéria honlapján látható.