Légy te magad a változás

Képző

 
"Áldott, aki nem szégyell nyilvánosan mutatkozni velünk", "áldott, aki nem veszi ki a munkát a kezünkből, hogy megcsinálja helyettünk" - hangzott el a Portrék - Művészet és kreativitás címmel a Nemzeti Múzeumban szerdán délután megnyílt kiállítás megnyitóján. Az ACT WELL - Art and Creativity: Together Working on European Level and Learning (Művészet és kreativitás: együtt munkálkodás az európai szintű tanulásért) elnevezésű nemzetközi projekt elmúlt két évének eredményeként négy ország fogyatékkal élő és hátrányos helyzetű fiataljai mutatják most be alkotásaikat. A szlovén, német, szlovák és magyar résztvevők felkavaró előadással zárták le a program kétéves szakaszát és nyitották meg egyúttal a Nemzeti Múzeumban látható kiállítást. A produkció párbeszédeiben mindenki a saját nyelvén szólal meg, mégis érezhető a nyelveken átívelő közös hullámhossz, az egyetértés, amely jól működő kis csapattá, valóságos családdá avatta a teljes joggal művésznek nevezhető alkotókat.
 
 
"Légy Te magad a változás, amit a világban látni akarsz" - fémjelzi Gandhi gondolata a felnőttoktatási projekt kiállítását, s ennek jegyében valóban tenni akaró, életvidám és nyitott alkotásokkal találjuk szembe magunkat. A fogyatékkal élő fiatal felnőttek nem csak rendkívül színes, a naiv vonalon jóval túlmutató festményeikkel és szobraikkal, kisplasztikáikkal vannak jelen a kiállításon, hiszen a róluk készült fekete-fehér portrék már a kiállítótér bejáratánál is nagy adag boldogsághormont juttatnak a látogató szervezetébe.
 
Ahogy Mojca Turman, az ACT WELL nemzetközi projektkoordinátora rámutatott, a kiállítás a fogyatékkal élők hangját tolmácsolja a művészeten keresztül: ennek tükrében a projekt egyik fő célja - nevezetesen a résztvevők önbizalmának, önbecsülésének a növelése - egy lépéssel közelebb került a megvalósuláshoz. A szervezők kiemelt helyen kezelik a társadalmi szemléletformálás fontosságát, hiszen - ahogy az egyik kommentár rávilágít - "bár több mint 75 fogyatékosügyi intézmény létezik Magyarországon, ezek minimális létszámúak, kevés az egymás közötti kommunikáció, az eszköz". A kiállítók igyekszenek felhívni a figyelmet a fogyatékkal élőkkel kapcsolatos olyan tévhitek valótlanságára is, mint például, hogy nem tudnak hasznos tagjai lenni a társadalomnak, vagy hogy csekély létszámuk miatt felesleges velük foglalkozni.
 
 
A projekt résztvevőinek kezei alól kikerült, szemet gyönyörködtetően kreatív szobrok, festmények és a fiatalokról készült felvétel arról tanúskodnak, hogy egy ilyen ígéretes nemzetközi kezdeményezés képes lehet az általunk következetesen építgetett falak lerombolására. A kiállítás július 5-ig tekinthető meg.