Lengyelné Kiss Katalin

Képző

Lengyelné Kiss Katalin (1950) 1972-ben szerzett kohómérnöki oklevelet a miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem Kohómérnöki Karán, öntő ágazaton. A Vasipari Kutató Intézetben munkatársa volt 15 évig, főleg a nemvasfémek metallurgai és öntéstechnológiai tulajdonságainak kutatásával foglalkozott. Ezután néhány évig műszaki információs irodában dolgozott, kiadványok szerkesztésében, szakmai konferenciák szervezésében vett részt.
   1995 őszétől az Országos Műszaki Múzeum Öntödei Múzeumának (Budapest, II. Bem József u. 20.) közművelődési munkatársa lett, majd pályázat útján 1998-ban elnyerte a múzeumvezetői posztot.
   Az öntészeti iparág vállalkozásaival jó együttműködést kiépítve és a szakmai - társadalmi szervezet, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület tagjainak szakmaszeretetére és a technikatörténet iránti érdeklődésére alapozva vezetésével a múzeum kollektívája számos kisebb-nagyobb kiállítást, rendezvényt szervezett. Néhányat ezek közül megemlítünk:
   1995. Öntészeti konferencia és szakkiállítás
    Művészi öntöttvas tárgyak gyűjtőinek országos találkozója
   1996. Vasöntészeti emlékek a múlt század végéről - 1880#8212;1914, a millecentenárium tiszteletére rendezett kiállítás
   Magyar alkotók a műszaki- és természettudományok történetében (OMM vendégkiállítása)
   1997. Hack Róbert fotóművész kiállítása ipari műemlékeinkről
    A sóstói éremművészeti alkotótábor bemutatója
    Ólomkatona kiállítás gyerekeknek
   1998. Pályaelhagyó kohómérnökök találkozója
   Gábor Áron-féle ágyúmásolat ünnepélyes avatója
    A XIX. századi magyar öntöttvasművesség. A 63. öntészeti világkongresszus tiszteletére rendezett, országosan kiemelt jelentőségű kiállítás
    Művészi öntöttvas tárgyak gyűjtőinek országos találkozója
   Gábor Áron emlékünnepség a Hadtörténeti Múzeummal közösen
   30 éves az Öntödei Múzeum - emlékkiállítás és előadássorozat a Svájci Kulturális Egyesület bevonásával
   Múlt századi öntöttvas kályhák. Vándorkiállítás (Zalaegerszeg, Barcs, Dombóvár, Berzence, Tamási)
   A Ganz nagy alkotói: A mérnökkamarával és a helyi önkormányzattal szervezett előadássorozat
   2000. A Ganz Villamossági Művek területéről származó öntöttvas csigalépcső és a hozzá kapcsolódó századfordulós építészeti emlékeket bemutató galéria avatása
   Vendégkiállítások fogadása (a Magyarországi Kovácsmíves Céh kiállítása, a Magyar Olajipari Múzeum Alapítvány Szent Borbála a képző- és iparművészetben c. tárlata)
    Seltenhofer - emlékkiállítás Sopronban a 3. harangtörténeti ankéthoz kapcsolódóan
   A fürdővilág öntvényei annoKiállítás egy magángyűjő kollekciójának kiegészítésével
   Mechwart -emlékünnepség és emlékszoba avató a II. kerületi polgármesteri hivatallal és a Magyar Élelmiszeripari Tudományos Egyesülettel közösen
   A Selmecbányai Szlovák Bányászati Múzeum vendégkiállításának fogadása
   2002. Az öntöttvas dicsérete - Chvála liatine. A múzeum első külföldi kiállítása Selmecbányán
    50 éves az OMBKE öntészeti szakosztálya - emlékkiállítás és előadássorozat
   A harangtörténetet kutató muzeológusok bemutatkozási lehetőségére és munkájuk összehangolására 1997 óta vezetésével kétévente többnapos tudományos ankétot szervez a múzeum, 2003-ban lesz a 4. ilyen rendezvény.
   A Buda első ipari műemlékében, Ganz Ábrahám egykori öntödéjében működő szakmai gyűjtemény a kohászat válsága ellenére is vonzza a látogatókat, a gyűjtemény felajánlásokból és az NKA pályázatai segítségével jelentősen gyarapodott. Jelenleg a múzeum műemléki védettséget élvező vasolvasztó kemencéinek bemutathatóvá tételén dolgoznak.
   Lengyelné Kiss Katalin rendszeresen beszámol munkáiról a szaklapokban, konferenciákon és tanfolyamokon tart előadásokat, elindítója és szerkesztője az Öntödei Múzeumi Füzetek kiadványnak. Az 1999-es Frankfurti Könyvvásár legszebb könyve minősítést elnyert Budapest építészeti részletei c. album Öntöttvas fejezetének szerzője.
   A vezetése alatt álló Öntödei Múzeum 1998-as évi munkájáért Elismerő Oklevelet, 2001-es tevékenységéért pedig a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület különdíját kapta meg.
   Az OMBKE-nek egyetemi hallgatóként lett tagja. Az öntészeti szakosztály különböző bizottságaiban dolgozott, jelenleg is tagja a vezetőségnek. A Bányászati Kohászati Lapok Öntöde, ill. Kohászat szerkesztésében 1990 óta vesz részt. Több ízben díjakkal ismerték el szakmai -társadalmi tevékenységét, legutóbb a Falu és Városvédők Szövetsége Podmaniczky-díjjal tüntette ki.