Léptéktelenül

Képző

A fotók ugyanis, bármennyire is turistamagazinokból kivágott, repjegy mellé kínált csábító illusztrációknak tűnnek, furcsán steril, szinte néma képek. Kikozmetikázott szépségük hasonlít az utazásra csábító képekéhez, de az egyensúlyba helyezett kompozíciókba mindenütt belecsúszik valami saját hangulat, egyedi szín. Ráadásul sehol egy felirat a készítés helyéről. Közelebb hajolva a képfelülethez, hirtelen kezdjük nem érteni a látványt: nem találjuk a képelemek léptékét. Egy csillogó tenger, sziklák és víz, a meredeken egy kék vizű, fehérre meszelt szélű úszómedence - valahogy túl kicsi, a vízfelület viszont mintha nagyobb lenne, mint lehetne. Az atmoszféra, a szépség megvan, a rend is, de az arányok bezavarnak. A deszkákból összetákolt kis függőhíd, ami két sziklafal között ível át, gyanúsan súlytalan. Mintha hiányozna a képekből az ember tere, vagy legalább valami, ami arra utal, hogy a helyek bejárhatók.

 

Ezek a tájak ugyanis nem a természet részei: Gyenis és Illés profi módon megépített makett-tájakat fotóz. A tiszta vizével csábító medence egy előhívótál, körülötte a zord talaj a bükkábrányi lignitbánya pocsolyái között lelhető meg, ha valaki utánajárna. Minden csak trükk, hamis természet. Ám a hangulat, amit közvetít, nem más, mint a turistacélpontok fotói, csak ezek mesterséges helyszínek.

 
De vajon amit az utazási magazinok kínálnak, mennyire valós, mennyire a táj eredeti szépségeit közvetíti? A manipuláció mindkét esetben teljes: az egyik - a kereskedelmi gesztus - a valódiból alkot sémát, a másik - a két művész képkészítő gyakorlata - a sémából valódit. Utóbbi egyrészt az előbbi képcsalására utal, másrészt arra a folyamatra, ahogyan mi is elcsábulunk egy-egy nyilvánvalóan hamis kép hangulatától, azt látjuk benne, amit szeretnénk - a belső kép rávetül a külsőre, és ha ez így van, miért ne vetülne rá a makettből csinált tengerpartra is?
 
Csalás és öncsalás képfeldolgozásáról szól a sorozat. Az alkotók évek óta készítik az ehhez hasonló hamis tájfotókat, de szélesebb közönség előtt most először mutatják be. Igaz, most egyszerre több színtéren is, hiszen a kiállítás megnyitásával egy időben megnyílik az a világhálós honlap is (www.travelexp.hu), amelyiken egy tavalyi horvátországi workshopjuk munkáit is közzéteszik. Egyszersmind meghívják az érdeklődőket egy sajátos városi sétára, amelyen ezekhez hasonló fotókat készíthetnek a művészpárossal együtt.