(MTI) - "Még mindig kevesen tartják a fotográfiát igazi művészetnek; talán azért, mert naponta találkoznak vele (...) Pedig a magas színvonalú fotózás valóban művészet; a legfontosabb hozzá a szem" - emlékeztetett a kiállítást megnyitó Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár.
A műfaj növekvő népszerűségéről szólva hozzátette: Magyarországon 1998-ban rendezték meg először az Országos Fotográfiai Hetet, és a 2000-től Fotóhónap címmel folytatódó rendezvénysorozat legutóbb már 58 ezer látogatót vonzott.
A Magyarországról elszármazott, külföldön világhírűvé lett fotóművészek sorába illeszkedő Lucien Hervé Elkán László néven született Hódmezővásárhelyen. A Párizsba emigrált alkotó művészi tevékenysége mellett a francia hadsereg, majd az ellenállás soraiban harcolt a második világháborúban, aktívan politizált, és a tagja lett a francia röplabda-válogatottnak is - idézte fel az államtitkár.
Szőcs Géza kiemelte Hervé és Le Corbusier 1949-es találkozását: a magyar származású művész ettől fogva az építész hivatalos fotográfusa lett, világszerte 18 ezer felvételen megörökítve annak munkáit.
"Lucien Hervé művei összetéveszthetetlenek, a szigorúan geometrikus, gyakran mégis játékos formák a bennük megjelenő apró emberi figurákkal jellegzetesen hervéi alkotások" - méltatta a három éve elhunyt művész munkásságát.
René Roudaut, Franciaország magyarországi nagykövete szintén megemlékezett Hervé és Le Corbusier kapcsolatáról, rámutatva: a fotográfus munkássága a két országot is összeköti. Mint a diplomata elárulta, jelenleg a párizsi Centre Pompidou is kiállítással emlékezik Lucien Hervére.
Gebauer Imola, a Szépművészeti Múzeum tárlatának kurátora úgy vélte, a fotográfus életműve szülőföldjén még most is felfedezésre váró érték. A tárlat ezért Hervé pályáját - Magyarországon először - a maga teljességében kívánja átfogni, tematikus egységekben bemutatva a művész párizsi, építészeti, emberalakokat ábrázoló vagy élete utolsó éveiben, szobájában készített felvételeit.
Mint Baán László, a Szépművészeti főigazgatója elmondta, a múzeum 2008-ban adott otthont először fotográfiai kiállításnak: a Test és lélek című tárlat akkor 70 ezer látogatót vonzott. "A ma megnyíló kiállítással ezt az utat szeretnénk folytatni" - hangsúlyozta Baán László, hozzáfűzve: együttműködésük a Hervé-tárlat főkurátorával, a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeumot vezető Baki Péterrel a jövőben is folytatódni fog.
A Fotóhónapot a Magyar Fotóművészek Szövetsége rendezi meg kétévente, abból a célból, hogy megismertesse a magyar közönséget a fotográfia kiemelkedő alkotóinak munkásságával és a nemzetközi trendekkel, valamint felhívja a figyelmet a hazai művészek alkotásaira.
Az idei rendezvénysorozat keretében a Szépművészeti Múzeum Hervé-tárlata mellett a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum Martin Munkácsi fotóiból rendez nagyszabású kiállítást, a Magyar Nemzeti Múzeum pedig Hemző Károly életművét mutatja be. A 120 éve született Escher Károly emlékét idézik a Mai Manó Ház - Magyar Fotográfusok Háza, az Országos Széchényi Könyvtár, valamint a József Attila Klub tárlatai. A kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeum Lengyel Lajos munkásságából rendez kiállítást a Fotóhónap 2010 keretében.
A Szépművészeti Múzeum Lucien Hervé 100 című tárlatát január 23-ig tekintheti meg a közönség.