Magyar avantgárd dokumentumokat is árverez a Központi Antikvárium

Képző


berenyrobert_fegyverbefegyverbe.jpg
Berény Róbert: Fegyvebe! Fegyverbe!
 
(MTI) - Berény Róbert monumentális Fegyverbe! Fegyverbe! plakátjának kalapács alá kerülését az aukciós évad szenzációjának tartja Bálinger Béla, az antikvárium aukciós szakembere. Berény litográfiája a leghíresebb magyar politikai plakát, a Tanácsköztársaság jelképe, a festő legjobb, kubista-expresszionista korszakából. Plakátjai közül ez a legismertebb. A képet uraló, rohanó és száját kiáltásra nyitó matróz alakja visszautal a Patyomkin és Auróra cirkálók, valamint a kieli és cattarói felkelők úttörő szerepére. Ritkaságára jellemző, hogy az antikvárius szerint árverésen még soha nem bukkant fel, most 3,5 millió forintról indul érte a licit. 
 
A magyar avantgárd dokumentumaiból összeállított aukciós blokk szinte minden darabja összefüggésben van az áramlat szellemi nagyságával, Kassák Lajossal. A 20-as években az emigrációból hazatért Kassák a Bécsben kiadott Ma folytatásaként indította el a Dokumentum folyóiratot. A "művészeti és társadalmi beszámoló" 1926-1927 között öt sorozatban jelent meg. A 600 ezer forintra tartott tétel az összes megjelent számot tartalmazza. A Munka folyóirat körül szerveződő szociofotósok a harmincas évek elején több kiállítást szerveztek és kiadták A mi életünkből címmel az első magyar szociofotós könyvet. A Munka folyóirat melléklapjaként indult vállalkozás, a Gró Lajos szerkesztette A Munka Kulturstudiója egyetlen számot ért meg. Az Aradon kiadott Periszkop a magyar avantgárd egyik legritkább folyóiratának első darabja. Összesen öt szám jelent meg belőle, de még ennél is ritkább a Színház és film avantgárd folyóirat 1930-31-es teljes sorozata. Ezek a kiadványok százezer forint alatt indulnak.
    
A József Attila által szerkesztett Valóság folyóiratnak egyetlen száma jelenhetett meg 1932-ben, a rendőrség azt is betiltotta, a példányok nagy részét lefoglalták. A fennmaradt darabok igazi kincsek. Két első kiadású és dedikált József Attila-verseskötet, a Döntsd a tőkét, ne siránkozz és a Külvárosi éj 150, illetve 300 ezer forintos kikiáltási árat kapott, míg a Valóságért 30 ezer forint a kezdő licit. 
    
Irodalmi ritkaság Csokonai Vitéz Mihály szerelmi lírájának gyöngyszeme, a Lilla. Érzékeny dalok III. könyvben címmel 1805-ben megjelent kötet. Csakúgy, mint Petőfi Sándor Nemzeti dalának röplapjellegű kiadása. Ez utóbbi 300 ezer, a Csokonai tétel 800 ezer forintért licitálható. 
    
A felvidéki tudós vegyész-gyógyszerész Wágner Dániel 1820-ban Bécsben megjelent magyar vonatkozású botanikai könyve kétszázötven kézzel színezett kőnyomatával a leghíresebb hasonló műnek, Kitaibel sorozatának méltó párja. Az egyetlen kiadásban ismert magyar gyógynövénykönyvet 2 millió forintra tartják.