Magyar karikatúra Bécsben

Képző

A KOKSZ - a KOrtárs, a Karikatúra és a SZatíra szavak kezdőbetűiből létrehozott szóösszevonás - egy budapesti szatirikus képzőművészeti csoport, ha úgy tetszik: műhely neve. Másrészt a KOKSZ szó önmagában is értelmes: magas kalóriatartalmú szén - ami csak néhány "elhanyagolható" részletét tekintve különbözik a gyémánttól.
A 2002 tavaszán létrejött KOKSZ Műhely "hivatalosan" a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének Szatirikus Képzőművészeti Szakosztálya. Nem hivatalosan (és miért lennének épp egy szatirikus képzőművészeti csoport tagjai hivatalosak?) inkább valamiféle szellemi műhely. Még inkább baráti társaság, sőt, minthogy a "hivatalos üléseiket" általában belvárosi kocsmákban, vendéglőkben és sörözőkben tartják: asztaltársaság...
Tagjai közt van sajtó karikaturista, illusztrátor, festő, szobrász, alkalmazott grafikus és web-grafikus, s minthogy a legtöbbjük "több hangszeren is játszik", jóval több műfajt, kifejezésmódot, technikát és irányzatot képviselnek, mint ahányan vannak. A műhely legidősebb tagja, a magyar sajtókarikatúra ma is aktív, rendszeresen publikáló alkotója 86 éves, a legfiatalabb pedig 26 éves.
A csoport megalakulásában több tényező is közrejátszott. Mindenekelőtt az a felismerés, hogy a képi szatíra jelenségköre lényegesen gazdagabb, összetettebb és szabadabb, mint az a publicisztikába integrált töredéke, amit a köznyelv általában karikatúrának nevez. Nyilvánvalóvá vált, hogy a karikatúra nem (csak)> publicisztikai műfaj, hanem különböző művészeti ágak számtalan műfajában megjelenő kifejezésmód; ennyiben szerves része a kortárs képzőművészetnek is. Ebből következően fogalmazódott meg az a közös érdek, hogy a magyar karikatúra, ill. képi szatíra tényleges értékei megjelenjenek a hazai és külföldi képzőművészeti kiállításokon. A KOKSZ Műhely az elmúlt években számos kisebb-nagyobb magyarországi és egy római kiállításon reprezentálta a kortárs magyarkarikatúrát, illetve képi szatírát.
A kiállító alkotók: Kaján Tibor, Tettamanti Béla, Szerényi Gábor, Kemény György, Halász
Géza, Gyulai Líviusz, Bojcsuk Iván, Fenekovács László, Makina, Szalai Pál, Jelenszky László, Varga Zsófi, Árvay László.

A kiállítás helye: Bécs, Hungaricum UngArt Galéria, 1020 Wien, Hollandstraße 4.
A kiállítás látható: 2007. február 2. - március 2.
Nyitva tartás: hétfőn 10-től 19 óráig, kedden, szerdán és csütörtökön 10-től 18 óráig, pénteken 10-től 14 óráig.

A képen Gyulai Líviusz alkotása: Nagymamák tengerpartja, (1999), egyedi tollrajz