Magyar művész freskója Franciaországban

Képző

Június 25-én Gulyás Kálmán, a NKÖM államtitkára és Erdős André, párizsi magyar nagykövet jelenlétében avatják fel a franciaországi Saint-Simon templomának új freskóit, melyet a magyar Szinte Gábor készített. A magyar művész freskója annak a francia származású, II. Szilveszter pápának életét örökíti meg, aki különleges szereppel bír a magyar-francia kapcsolatok történetében : ő adományozta a magyar koronát Szent Istvánnak 1000-ben.

Június 25-én avatják a franciaországi Saint Simon-Aurillac templomának új freskóit, melyet Szinte Gábor készített II. Szilveszter pápa életének mozzanaiból. E pápa kiemelt helyet foglal el a magyar-francia kapcsolatok történetében, hiszen I. István király tőle kapta a magyar koronát. Így az sem véletlen, hogy ? a Franciaországban élt híres magyar zongorművész, Cziffra György özvegyének, Zulejka Cziffrának javaslatára - magyar művész művei állítanak emléket a francia pápának a saint simoni templomban. A freskóavatáson részt vesz Erdős André, párizsi magyar nagykövet, Gulyás Kálmán, a NKÖM államtitkára, Jean-Louis Coudon, Saint Simon polgármestere, valamint a saint flouri érsek is. Az ünnepségen Szinte Gábor mutatja be alkotásait az érdeklődőknek. A saint simoni városházán Messik Miklós kiállításán a magyar múlt franciaországi emlékeivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők.

Szinte Gábor a Budapesti Képzőművészeti Főiskolán szerzett diplomát 1952-ben Bernáth Aurél növendékeként. Művei 1951-től szerepelnek önálló és csoportos tárlatokon. A Madách Színház és a Vígszínház díszlettervezőjeként mintegy 115 előadás létrehozásában működött közre. 1971 óta tanít a Budapesti Filmművészeti Főiskolán, 1978-tól 1991-ig a Budapesti Képzőművészeti Főiskolának is tanára volt. Nevéhez fűződik a hazai jelmez- és díszletttervezés oktatásának átszervezése. Képeiben az újfiguralista irányzat némi szürrealsta árnyalattal párosul.