Magyar nyertes a Zepter designpályázatán

Képző

(MTI) - A snacktál-készlet azaz mogyoró, mandula, mazsola, apró gyümölcs és egyéb nassolni való finomság tárolására szolgáló asztali edénykészlet nemzetközi tervezői pályázatán indult formatervezők alkotásaiból nyílt párizsi kiállítás megnyitóján az szerb nemzetiségű alapító, Madlena Zepter és a zsűrielnök Borek Sipek cseh építész és designer nyújtotta át a 10 ezer euró pénzjutalommal járó fődíjat a magyar alkotónak.
Harmadik alkalommal hirdette meg nemzetközi designpályázatát a hétköznapi élethez köthető "asztali művészet" tárgyainak művészi megformálását támogató Artzept nevű alapítvány, amelyre idén eredeti és művészi snacktálakat vártak a formatervezőktől.
A nemzetközi zsűri Milánóban ült össze döntéshozatalra novemberben, s az idei 41 pályázó több, mint száz alkotását a Zepter párizsi márkaboltjában állították ki. Közülük tízen pályáztak Magyarországról; ők nagyrészt a soproni formatervezői szak és a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatói, de európai pályaművek mellett érkeztek alkotások Iránból és Ausztráliából is.
A 26 éves Tomay Katalin díjnyertes alkotása teljesen hagyományos fehér porcelántálak feldarabolásából született. A fiatal művész üveglapokat illesztve közéjük, rakta újra össze a darabokat, és ezzel szokatlan formájú, több rekeszből álló egyedi tartóedényt hozott létre. Ezzel a snacktál hagyományos funkcióját megőrizte, de esztétikumot is kölcsönzött neki.
A soproni egyetem Kecskemétre kihelyezett Nemzetközi Kerámiastúdiójában tanuló magyar művész az MTI-nek Párizsban elmondta: elsősorban a design hitelességének kérdése foglalkoztatja. Alkotásában a szűri a kézi készítésű porcelán és az üveg anyagtársítását értékelte, de ő személy szerint műve tartalmi jelentését tartja fontosnak; azt hogy egy meglévő tálat lerombolt és azt a maga módján újjáépítette. A alapgondolat adta a formát és az anyagtársítás ötletét - tette hozzá.
A négyezer eurónyi értékben Zepter terméket nyert második díjat a litván Remigijlis Sederevicius, míg az 1500 euró értékű, szintén termékdíjat egy olasz formatervezői csoport érdemelte ki. A díjnyertes alkotásokat későbbi időpontban a budapesti márkaboltban is kiállítják.