Magyar résztvevő is van az ARTPARIS-on

Képző

 A kiállításnak otthont adó Grand Palais

 
Az idén tizenkettedik alkalommal sorra kerülő modern és kortárs művészeti vásáron összesen 106 galéria vesz részt tizenhét országból, köztük Kína, az Egyesült Államok, Finnország, Indonézia, Svájc, Monaco, Marokkó. A 2010-es rendezvényen, mely az "Artparsis+guests" nevet kapta, több újítást is megvalósítottak a szervezők. A klasszikus művészeti szalonok határait kitágítva egy új formátumot hoztak létre, nevezetesen, hogy a standok hosszú sora helyett az exkluzív művészeti projekteket állítják középpontba.
 
A hagyományos képzőművészeti formák mellett pedig a kortárs építészet, divattervezés, de még a gasztronómia is helyet kap. A világ számos pontjáról, több mint 40 ezer érdeklődőt vonzó eseményen egy magyar résztvevő is szerepel: a budapesti székhelyű Kálmán Makláry Fine Arts részben "hazai terepen" állít ki, hiszen a galéria magyar származású francia képzőművészekkel foglalkozik. Standjukon olyan alkotók munkái kaptak helyet, akik Franciaországban és nemzetközileg is az ismert és elismert művészek közé tartoznak: Reigl Judit, Hantai Simon, Rozsda Endre, Major Kamill, Kallos Pál, Réth Alfréd és Beöthy István alkotásait mutatják be ezúttal.
 
Az 1950 óta Franciaországban élő Reigl Judit ma nemzetközi színtéren is a legelismertebb kortárs festőművészek közé tartozik, művei a világ legjelentősebb kortárs múzeumainak (New York-i Museum of Modern Art; Tate Modern, London; Pompidou központ, Párizs; Metropolitan Múzeum, New York) gyűjteményében is megtalálhatók. Hantai Simon 1949-ben érkezett Párizsba, amelyet aztán otthonául választott, s két évvel ezelőtti haláláig folyamatosan ott élt. A magyar kortárs művészek között egyik művével az abszolút aukciós rekordot tartó művész (a Christie's idén Amsterdamban zajlott árverésén megdöntötte a 2005-ös párizsi 462 ezer eurós rekordot is, ezúttal 480 ezer eurót adtak egy munkájáért.) sajátos, úgynevezett hajtogatott technikával alkotott festményeivel hívta fel magára a nemzetközi figyelmet. Ebből a sorozatból is látható egy alkotás a magyar standon.
 
Rozsda Endre az absztrakt szürrealizmus nemzetközi tekintélyű magyar képviselője, az egyetemes XX. századi képzőművészet meghatározó alakja.Több korszakából látható munkája az ARTPARIS-n. Réth Alfréd 1905-ben érkezett Párizsba, s tagja volt a kubisták őscsoportjának, amit a legelső közös tárlatuk, az 1911-es Függetlenek Szalonja is bizonyít. Az absztrakt alkotó színekben és anyagokban gazdag munkáiból mutat be néhányat a magyar galéria. A standon helyet kapnak még az utóbbi években egyre népszerűbb Kallos Pál alkotásai. Kvalitását mi sem bizonyítja jobban, mint hogy állandó művésze volt a 20-as évektől a 60-as évekig működő egyik legjelentősebb párizsi galériának, a Galerie Pierre-nek. A magyar kiállítónál szerepelnek még a Franciaországban ugyancsak ismerősként csengő Beöthy István munkái és a még ma is alkotó Major Kamill egy-egy műve is látható.