Epreskert |
(MTI) A magyar szobrászoknak és műveiknek szentelt, immár második alkalommal megszervezett rendezvénysorozat kezdetét Izsó Miklós szobrászművész halálának évfordulójára időzítették. A magyar szobrászat ünnepének eseményei egészen június 9-ig tartanak.
A rendezvénysorozat honlapján (www.szobraszatnapja.hu) található program szerint keddtől június 6-ig látható a Design Terminálban a Kortárs szobrászok ? kortárs szobrok című kiállítás. Szerdán 18 órakor Karmó Zoltán szobrászművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanszékvezetője tart idegenvezetést az Epreskertben, 19 órától pedig a FUGA Budapesti Építészeti Központban Szobrok az építészetben címmel Schrammel Imre keramikusművész vetített képes előadását hallgathatják meg az érdeklődők.
Csütörtökön 18 órakor nyílik A szobrászati képzés 101 éve ? Képző és Iparművészeti Szakközépiskola című kiállítás az Apacuka Kávéházban, pénteken 18 órától pedig Kalmár János szobrászművész tárlatára várják az közönséget a FUGÁ-ba.
Hétvégén sétára és kiállításra invitálják az érdeklődőket: szombaton 10 órától vezetett szoborsétát rendeznek a Pesti Duna-parti szobrok a Margit hídtól a Nemzeti Színházig címmel, vasárnap délután pedig Józsa Judith kerámiaszobrász műveit mutatja be a Szeretet című vetített képes előadás a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia templomban.
In Memoriam Vigh Tamás ? szobrok, épületkerámiák, Rózsaszínek címmel tart előadást Winkler Barnabás építész a FUGÁ-ban június 4-én 18 órától, másnap pedig Erős Apolka szobrászművész kiállítása lesz látható a HAP galériában.
A FUGA lesz a házigazdája a hét további bemutatóinak is: június 6-án a Köztéri szobrok zsűrizése címmel tart előadást Bakos Ildikó, Kovách Gergő, Orr Lajos és Szász György szobrászművész, június 8-án pedig Sallai Géza szobrászművész tart vetített képes előadást a szobrászképzésről.
Június 9-én 10 órakor Szobrok és gondolatok mentén a Belvárosban a Vörösmarty térről a Vörösmarty térig címmel indul városismereti séta, amelyet Holló Szilvia Andrea történész, a Kincses Belváros Egyesület alelnöke vezet.
Budapesten kívül Szegeden is megemlékeznek a szobrászokról és alkotásaikról: a Szeged napja rendezvény keretében múlt vasárnap már szerveztek szoborsétát a Tisza-parti városban, június 2-án 10 órától pedig Tóth Attila író, a Szeged szobrairól című könyv szerzője vezet A Nemzeti Emlékcsarnok legszebb szobrai címmel a Dömötör toronytól induló sétát.
Az Ybl Egyesület szervezésében megvalósuló eseménysorozatot tavaly rendezték meg első alkalommal a szobrászat, a szobrok és a szobrászok tiszteletére. Az ünnep ötletét Bráda Tibor festőművész 2002-ben indult kezdeményezése, a festészet napja adta.
Az egyesület a rendezvénysorozattal a szobrok népszerűsítését is szeretné elérni, valamint tiltakozni kíván a köztereket és a köztéri szobrokat elcsúfító firkálások, rongálások ellen. "Szlogenünk: ha megismeri, megszereti, ha szereti, védi és óvja, s a graffiti, ha művészi, a megfelelő helyre kerüljön, ne a szobrokra, épületekre" ? fogalmaz az egyesület az esemény internetes oldalán.