A Tájérték Kataszter (TÉKA) projekt annak érdekében indult útjára, hogy Magyarország természeti és kulturális kincseit online adatbázisba rendezve bárki számára, térképekkel és fotókkal ellátva kereshetővé tegye. A Norvég Alap több mint 300 millió forintos támogatásával megvalósuló program oroszlánrészét a tájértékek felmérése jelenti, amibe a projektet bonyolító konzorcium tagjai a civileket is szeretnék bevonni. A Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Tájépítészeti Kara, a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI), a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat ennek érdekében Értékvadászat címmel pályázatot hirdet hazánk tájértékeinek felkutatására és dokumentálására.
A tájértéket illetően a laikusok számára a TÉKA honlapján olvasható definíció szolgál eligazításul: ?A természetvédelmi törvény szerint egyedi tájértéknek nevezzük az adott tájra jellemző olyan természeti értékeket, képződményeket és az emberi tevékenységgel létrehozott tájalkotó elemeket, amelyeknek természeti, történelmi, kultúrtörténeti, tudományos vagy esztétikai szempontból a társadalom számára jelentősége van (pl. gémeskút, kőkereszt, fasor).?
A TÉKA szerverét a projekt ideje alatt és az azt követő öt évben a FÖMI üzemelteti majd: részükről Kristóf Dániel fejlesztő szemléltette a készülő adatbázis topográfiai térképeit és ortofotóit. Elmondása szerint a Google Maps térképeivel szemben az itt található fotók geometriai pontosságúak és homogének lesznek. A projekt keretében meghirdetett Értékvadászat című országos pályázat célja ? a tájértékek feltárásán és bemutatásán túl ? a mozgósítás, az ?értékőrző, értékmentő együttműködésre ösztönzés?.
Magánszemélyek és csapatok jelentkezését egyaránt várják: előbbiek a gémeskutak és forrásfoglalások (a forrás vizét feltáró és összegyűjtő műtárgyak) felkutatásában, utóbbiak (helyi közösségek, iskolák, intézmények, civil szervezetek) ? a magánszemélyekkel együtt ? a területi kategóriában segédkezhetnek. A dokumentációkat, fotókat 2010. május 15-től a www.tajertektar.hu oldalra lehet feltölteni. A pályázók által beküldött anyagokat mennyiség és minőség tekintetében is vizsgálják majd: a legtöbb és a legszebb, legérdekesebb gémeskút, forrásfoglalás beküldőit díjazzák, a területi kategóriában emellett a legötletesebb értékőrző, értékteremtő hasznosításra irányuló javaslatot is honorálják.