Megérkeztek a Chagall-litográfiák Szegedre

Képző

(MTI) - A nyomatokból szeptember 16-án nyílik kiállítás a Móra Ferenc Múzeum várépületében.

A szállítás közben a levegő páratartamának és hőmérsékletének szabályozására azért volt szükség, mert a litográfiák rendkívül érzékeny japán gyöngyházfényű papírra készültek. A képek számára lehetőleg 20, de legföljebb 25 Celsius-fokos hőmérsékletet és állandó páratartamot kell biztosítani, ezért a tárlatnak helyet adó vármúzeum szellőztetőrendszerét is kiegészítették az ehhez szükséges eszközökkel - tájékoztatta az MTI-t Medgyesi Konstantin, az intézmény sajtóreferense.

A tárlat megszervezésében a budapesti Francia Intézet és az Alliance Francaise is részt vesz. A képek szállításának és biztosításának költségeit a francia fél állja. Az alkotások becsült értéke mintegy 400 ezer euró, azaz közel 100 millió forint. A műalkotások biztosítása 4600 euróba (1 millió 130 ezer forintba) került.

A tárlaton külön képzőművészeti csemegeként a színezett kőnyomatok mellett a húsz éve elhunyt orosz származású francia művész három nagyméretű festményét is megcsodálhatja majd a közönség. Az egyik alkotáson egy tóratekercset tartó rabbi, a másikon egy virágcsendélet, a harmadikon pedig egy nőalak hegedűvel látható.

A műveket a hathetes szegedi tárlatot követően Pécsen, Győrött és Debrecenben is bemutatják a nagyközönségnek.

Chagall 1952 és 1954 között ottani kiadója meghívására két évet töltött Görögországban. A táj, a műemlékek és a görög mítoszok inspirálta Odüsszeia-illusztrációit húsz évvel később, 1974-75-ben készítette el. A litográfiákat japán gyöngyházfényű papírra nyomtatták Fernand Moulot kőnyomó műhelyében; a munkában Charles Sorlier litográfus segített. A képek színezéséhez húszféle árnyalatot használtak föl.