(MTI) A kétnyelvű kiadványokat Jávor Anna művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményi igazgatója, Jernyei Kiss János művészettörténész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense és Rudi Ekkart, a hágai Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie (RKD) igazgatója, az utrechti egyetem művészettörténész professzora, az első szakkatalógus szerzője mutatta be.
A Szépművészeti régi németalföldi képgyűjteménye egyike a legnagyobbaknak Hollandián és Belgiumon kívül; gazdag és változatos anyag található itt a portrékból is. A Régi Képtár szakkatalógus sorozatának első kötete ezért a 17-18. századi holland és flamand portrékat ? összesen 105 festményt ? tárgyalja.
A legnagyobb mesterek, úgymint Anthonie van Dyck, Frans Hals, Thomas de Keyser, Bartholomeus van der Helst művei mellett a holland festészet szinte minden híres központjának kevésbé ismert portréfestői is jó színvonalú alkotásokkal vannak jelen a gazdag képegyüttesben. A számos új kutatási eredményt is közzétevő kötet ennek első szisztematikus áttekintése.
A második kiadvány a korszak holland és flamand csendéleteit mutatja be, amelyek a Régi Képtár anyagában sokoldalúan reprezentálják a műfaj számos típusát. A korai periódus leíró jellegű virágképein és asztali csendéletein kívül a pompás lakomák, gazdag vadásztrófeák és élő állatok képei, a hal-, zöldség- és gyümölcs-csendéletek, dekoratív virágfüzérek és komor Vanitas-ábrázolások szép példái is felbukkannak.
Jan Fijt, Jan Davidsz de Heem, Pieter Claesz, Willem Claesz Heda, Willem Kalf, Abraham van Beijeren, Willem van Aelst mellett a kevésbé ismert mesterek elsőrangú munkái is megtalálhatók a gyűjteményben. A 92 festményt az újabb kutatási eredményekkel kiegészítve bemutató kötet szerzője Ember Ildikó, a Szépművészeti Régi Képtárának vezetője.
A Régi Képtár anyagát feldolgozó szakkatalógus-sorozat terve a nyolcvanas években született meg. A feladat első lépésben megkívánta a közel háromezer festmény aktuális státusának meghatározását a legutóbbi, 1967-ben Pigler Andor által közzétett katalógus óta folytatott kutatások, valamint a nemzetközi szakirodalom eredményei alapján. Ezt összegezte a Summary Catalogue megjelent három kötete, ugyanakkor megkezdődtek a catalogue raisonné egyes köteteinek munkálatai is.
Az RKD mint a németalföldi festészet kutatásának legfontosabb centruma kezdettől hathatós szakmai segítséget nyújtott. 1992 után az intézmény hivatalos programjába is felvette a budapesti múzeum holland és flamand anyagának katalogizálásában való részvételt.
A kétnyelvű katalógusok a Szépművészeti Múzeum és a Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie gondozásában, a leideni Primavera Press kiadónál jelentek meg.