Megnyílt a velencei építészeti biennálé, Széptől Szépig (és vissza) magyar pavilonnal

Képző

(MTI) A világ egyik legjelentősebb építészeti kiállítása - amely idén kilencedik alkalommal kerül megrendezésre Metamorpf címmel, s ennek jegyében a jövőformáló átváltozások témáját mutatja be az építészetben Kurt W. Forster igazgató irányítása alatt - néhány napig csak a szakma számára látogatható, majd vasárnaptól november 7-éig a nagyközönség előtt is nyitva lesz, 12 eurós belépőjegy ellenében. Giuliano Urbani olasz kultuszminiszter a csütörtöki megnyitót követően látogatást tesz a pavilonokban, így a magyar épületben is, amelynek bemutatóját Schneider Márta, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának helyettes államtitkára nyitja meg.

A Széptől Szépig (és vissza) magyar kiállítás nemzeti biztosa most is a Műcsarnok főigazgatója: Fabényi Júlia nyilvános pályázaton választotta ki a kiállítás kurátorát. A múlt év végén meghirdetett pályázatra hét munka érkezett be, amelyek közül Janesch Péter építész Széptől Szépig koncepciója került ki győztesen, s így ő lett a magyar pavilon kurátora.

Schneider Márta az MTI-nek a kiállítás megnyitója kapcsán nyilatkozva csütörtökön kiemelte, hogy a biennálé nagyon izgalmas témát vetett fel a matamorfózis gondolatával, s arra a tematikára irányította a figyelmet, amelyre általában nem gondolnak e zajos világban. Külön szólt Janáky István jelentős fotógyűjteményéről, amelyet Az építészeti szépség rejtekei Magyarországon címmel láthatnak az érdeklődők, s amely olyan házakat, épületeket tár a szemlélődő elé, amelyek úgy szépek, hogy"akaratlanul lettek szépek", esztétikailag érdekesek, rejtett dolgokat tárnak fel.

A NKÖM helyettes államtitkára kitért arra, hogy Magyarország emellett egyedülálló építészeti és építészet-történeti elemekkel is érkezett a biennáléra, amelyet Sámsondi Kiss Béla Ybl-díjas építész alkotásai keretében, A Mérnök-művész címmel mutatnak be.

A Nagy Lapozógép címmel (Csörgő Attila és Szabó Zoltán installációi) a Szép Házak fotók gyűjtéséből rendezett bemutató kapcsán Schneider Márta elmondta, hogy ez a kiállításrészlet valóban metamorfózisnak nevezhető. Ugyanis a"lapozógép", amely a Szép Házak 650 képét tartalmazza és mutatja be, teljesen elkészült, de szerzői jogi problémák miatt a közönség nem láthatja. Ezért sejtelmesen eltakarva észlelhető, illetve sejthető, hogy mi az, ami a fátyolszerű anyag takarása mögött van. Ez a 650 kép, a Szép Házak-gyűjtemény a kor közízlését mutatná be.

A magyar kiállátás e három eleme mellett az NKÖM helyettes államtitkára nagy jelentőséget tulajdonított a külföldön dolgozó négy fiatal (1976-ban születtek valamennyien) magyar építész munkái kiállításának is. Ágoston Gergely Milánóból, Fecske László Londonból, Hudini Péter Barcelonából és Somlai-Fischer Szabolcs Stockholmból mutatkozik be a magyar pavilonban elképzeléseivel.