Megújul a Magyar Formatervezési Tanács

Képző

 

A tanácsadó testület tizenöt tagját dr. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter nevezi ki három évre. A tagok kapcsolatot teremtenek az államigazgatás, a gazdasági szféra és a design szakma között. A megújult Magyar Formatervezési Tanács küldetése változatlan; feladata a magyar nemzetgazdaság versenyképességének erősítése a formatervezés eszközeivel, a formatervezés értékteremtő képességének tudatosítása, valamint hagyományainak és új eredményeinek népszerűsítése.

 
Célja, hogy létrehozzon egy átfogó stratégiai munkaprogramot, amelyben összehangolja a gazdaságpolitikai, innovációs, környezetpolitikai és oktatási célokat a formakultúra fejlesztésével. A tagok figyelemmel kísérik és értékelik a hazai formatervezés helyzetének alakulását és ennek alapján javaslatokat dolgoznak ki a fejlesztésére irányuló kormányzati stratégiára.
 
Az MFT több nemzetközi szervezet tagja: ICSID (Ipari Formatervezési Társaságok Nemzetközi Tanácsa), BEDA (Európai Designszövetségek Irodája) rajtuk keresztül képviseli Magyarországot a külföldi szakmai közéletben. Nemzetközi tevékenységének újabb eredményeként a Magyar Formatervezési Díjjal elismert alkotásokból nyílik kiállítás Hágában, az Európai Szabadalmi Hivatal épületében. A tárlat az elmúlt tizenegy év díjazottjainak eredményeit vonultatja fel. Így a január 30-án nyíló kiállítás ? a sikeres delfi szereplés után most újra ? nemzetközi közönség előtt mérettetik meg. A tárlat megnyitóján köszöntőt mond Benoît Battistelli, az Európai Szabadalmi Hivatal elnöke, és dr. Bendzsel Miklós, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Magyar Formatervezési Tanács elnöke, egyben az Európai Szabadalmi Szervezet igazgatótanácsának elnökhelyettese, valamint jelen lesz Sümeghy Gyula hágai magyar nagykövet. A legrangosabb hazai designelismerésnek számító Magyar Formatervezési Díjra idén is lehet pályázni; ezt a MFT tavasszal hirdeti meg termék-, terv-, vizuális kommunikáció és diák kategóriában.
 
A Magyar Formatervezési Tanács
A Tanács elnöke dr. Bendzsel Miklós,
tagjai:
dr. Bauer András
tanszékvezető, egyetemi docens, Gazdálkodástudományi Kar, Budapesti Corvinus Egyetem
Cosovan Attila
tervezőművész, ügyvezető igazgató, Co&Co Communication Kft.
Fodor Lóránt DLA
formatervező, egyetemi docens, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Gulyás Gábor ügyvezető igazgató, Műcsarnok Nonprofit Kft.
Halasi Mária Rita
esztéta, galériaigazgató, Ponton Galéria
Hammerstein Judit
helyettes államtitkár, Nemzeti Erőforrás Minisztérium, Kultúráért Felelős Államtitkárság
dr. Hatos Pál
főigazgató, Balassi Intézet
Dr. Kardon Béla
főosztályvezető, Nemzeti Erőforrás Minisztérium Tudománypolitikai Főosztály Oktatásért Felelős Államtitkárság
Kopek Gábor DLA
egyetemi tanár, rektor, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
dr. Nikodémus Antal
Főosztályvezető, Innovációs Főosztály, Nemzetgazdasági Minisztérium
hab. Orosz István DLA
Munkácsy-díjas grafikusművész, Érdemes művész, grafikus, rajzfilmrendező, egyetemi tanár, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia és a Magyar Művészeti Akadémia tagja, Nyugat-magyarországi Egyetem
dr. Simon Attila
vezérigazgató, Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt
dr. Takács Imre
főigazgató, Iparművészeti Múzeum
Várhelyi Judit
designszakember, az ICSID regionális tanácsadója