A megújuló technika örök reneszánsza

Képző


kozlekedesimuzeum.jpg
Közlekedési Múzeum

A reneszánsz megújulás, újjászületés és az új felfedezése a régi tiszteletben tartásával. A Reneszánsz év - 2008 célja, hogy a ma gondolkodó, kultúrára és az újra fogékony emberét szólítsa meg az élet számos területén. Az évad a múlt, a jelen és a jövő megbonthatatlan egységét veszi alapul, bár mindig előre tekint. Ezt tartja szem előtt a Közlekedési Múzeumban szeptember 18-án nyíló, a reneszánsz kor technikai felfedezéseit, azok előzményeit, illetve közvetlen és hosszú távú hatásait bemutató átfogó tárlat. A rendezők arra vállalkoztak, hogy az újjászületés századainak felfedezéseiből válogatva bemutassák, miképp újítja meg a jelenkori műszaki tudományokat, és ezeken keresztül a mindennapokat a múlt tapasztalata és "üzenete".

 
A 2009. január 21-ig látható, Örök reneszánsz - A megújulás technikája című kiállítás a korabeli ember kíváncsiságát és korunk innovatív, kutató szemléletét állítja párhuzamba, és bemutatja a reneszánszban elinduló, évszázadokat átívelő technikai fejlődést. A reneszánsz különféle fejlesztéseire a jelenkor találmányai válaszolnak; így jutunk el az első földgömböktől az űrkutatásig, az ősnyomtatványtól az e-bookig.
 
A 400 négyzetméteren bemutatott anyag tematikus egységek köré csoportosul: a távolság és idő mérése, a repülés titkai, a közlekedés, az orvostudomány, az írástörténet fejlődése. A kiállítás megismertet Verancsics Faustus különleges ejtőernyőjével, Mátyás király egyik kedvenc járművével, a Kocs községből származó magyar kocsival, vagy azzal a Lázár deák munkájaként számon tartott térképpel, amely elsőként ábrázolta helyesen Magyarország településeit.
 
Az időutazás során számos kérdésre fény derül, például, hogy mi célt szolgált a korabeli főúri tudós- dolgozószobák, a studiolok titkos bejárata, milyen segédeszközöket használtak a reneszánsz mérnökei, illetve hogy mi és hogyan zajlott az anatómiai teátrumban. A látogató tanulmányozhatja a XVI. századi rajzgép, a pantográf működési elvét, kipróbálhatja Gutenberg nyomdagépének modelljét, és működésbe hozhatja a magyar csilleként a XVII. század végétől Európa-szerte alkalmazott, kortársainál jóval gyorsabb bányakocsi rekonstrukcióját.
 
A rendezők az elmúlt hatszáz év anyagából szubjektív alapon válogattak: technikatörténeti furcsaságok és korszakalkotó találmányok kerülnek egymás mellé, felrajzolva azt a sokszínűséget és kreatív erőt, amely a reneszánsz alkotókat és örököseiket jellemzi. A Közlekedési Múzeum tárlatának egyes tárgyai méretarányos modelleken kipróbálhatók és működtethetők.