A múzeum szakmatörténeti, kulturális-turisztikai attrakcióival a múlt történelmi értékeit a jelen kor technikai elemeivel ötvözve mutatja be a tűzoltóság történetét.
Az 1929-ben épült három szerállásos épület jellegzetes példája a vidéki tűzoltósági szertáraknak. Az archaikus kiállítótérben a XX. század első felében működő városi tűzoltóságok muzeális értékű járművei láthatóak, amelyek összeszerelését, használatát rövid játékfilmen keresztül ismerhetik meg a látogatók. Ugyanakkor a rendezők kialakítottak egy híradóshelyiséget is, amelyben az 1940?50-es évek híradós állomásainak technikai eszközeit mutatják be.
A látványtárban a tűzoltók által használt korabeli eszközök kaptak helyet, illetve kiállítási tárggyá avanzsált egy Żuk kisteherautó illetve a hagyományőrző tűzoltók által használt kocsifecskendő is.
A modern technika segítségével szólaltatják meg a tárgyakat; a kocsifecskendők zöreje az 1900-as évek első felének hangulatát tükrözi, de hallhatóak a mai járművek jellegzetes szirénahangjai is. A "Tűzfészek" ajándékboltban pedig igényes ajándéktárgyak között válogathatnak a gyűjtők és a turisták.
A múzeumkertben koncertek, előadások befogadására alkalmas mobil színpadot, illetve játszótert alakítottak ki, az épületben pedig rendszeresen játszóházat és kézműves foglalkozásokat tartanak, illetve a középiskolásokat, egyetemistákat kutatószobával várják.
Utóbbi alkalmas a szakma iránt érdeklődők információszerzésre, a tűzoltással, katasztrófavédelemmel kapcsolatos anyagok megismerésére. A Multimédiás terem ugyanakkor szakmai- és történeti valamint pályaorientációs előadások megtartására, klubfoglalkozások, találkozók megrendezésére és vándorgyűjtemények befogadására alkalmazható.
A projekt az Európai Unió és a magyar állam támogatásával valósult meg.