Mellinger Irma a kapocs

Képző

 Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotása

Sámuel Kornél szobrászművész ? az 1911-ben megnyílt Százados úti művésztelep egyik ?őslakója? volt ? sajnos csupán néhány évet alkothatott, hiszen 1914. október 2-án, az I. világháborúban hősi halált halt, özvegyen hagyva fiatal feleségét, Mellinger Irmát és félárván egyetlen leányát, Évát. Rendkívüli személyiségéről leszármazottainak emlékei, tehetségéről pedig fennmaradt művei tanúskodnak. Kisfaludi Strobl Zsigmond, egyik legkiválóbb szobrászművészünk a fiatalon elhunyt művésztársnak özvegyét, vette feleségül 1916-ban, kislányát pedig édes lányaként szerette és nevelte fel. Irma mindkettejük számára megtestesítette az igazi, szeretett és szeretetteljes, inspiráló múzsát, aki szobrokon, festményen, fotókon keresztül is megjelenik a kiállításon. 

 
A tárlatot az unokák, Dr. Visy Mária és Vajdovichné Dr. Visy Erzsébet segítségével, a családi hagyatékból állították össze.
 
A téma alkalmat kínál arra is, hogy megemlékezzenek Molnár-C. Pál feleségéről és múzsájáról, ?Liesi?-ről. A történet hasonló, hiszen MCP a két lánnyal ? Magdával és Évával ? özvegyen maradt Zsigmondy Jenőnét vette feleségül. Gstettner Alice Bécsben született, énektanárnő volt, aki a Zeneakadémián is tanított, vele együtt a zene is beköltözött a Ménesi úti műterembe.
 
A tavasz folyamán tehát ez a különleges szerepkör, a művészfeleség, a múzsa kerül fókuszba mind a kiállítások, mind pedig a kísérőprogramok által.