(MTI) - A Mesterművek - 400 év francia festészete című kiállítás a Magyarország és Franciaország közötti barátság ünnepe - mondta a tárlat csütörtöki megnyitójára Budapestre érkezett Renaud Donnedieu de Vabres francia kulturális kommunikációs miniszter a Műcsarnokban.
Ez a tárlat egyben a szabadság és ez európai kultúra ünnepe és felhívás is arra, hogy Európa ne csak a politikai elit, hanem mindenki Európája legyen - hangoztatta a francia miniszter, aki azt mondta, csodálatos pillanat számára a közösen épített Európa e csodálatos fővárosába látogatni.
Renaud Donnedieu de Vabres hangsúlyozta: a budapesti tárlat különleges esemény, hiszen ez az első alkalom, hogy egy ilyen nagy kiállítás elhagyta Franciaország területét, s ez gesztus Magyarország felé.
A fény és árnyék alcímű kiállítást jellemezve a francia miniszter azt mondta: 118 olyan remekmű tárul a látogatók szeme elé, amelyek a történelem fényeit és árnyékait, egyben az emberek legbelsőbb életének képeit, álmait ábrázolják a XVII. századtól a XX. századig.
Gondolata szerint a franciák figyelnek Magyarország dinamizmusára és kultúrájának kisugárzására; a tárlat tanúságot tesz a két nép közötti kulturális affinitásról.
Hiller István kulturális miniszter arról beszélt, hogy a magyarországi kiállítások története kiemelkedő jelentőségű állomáshoz érkezett, amennyiben a festészet terén minden idők legnagyobb külföldi bemutatója nyílt meg Magyarországon.
Elmondta, hogy a két ország több száz szakembere dolgozott a lenyűgöző kiállítási anyagon, amelyhez 26 francia múzeum kölcsönzött képeket. Nem csak a festményeket, hanem azok környezetét, az installációt is a fény és árnyék motívuma köré szervezték - tette hozzá.
A francia festészet négy évszázadát átfogó tárlat két fővédnöke, Jacques Chirac francia és Mádl Ferenc magyar köztársasági elnök.
A kiállításon olyan világhírű művészek alkotásai láthatók, mint például Delacroix, Cézanne, Degas, Gauguin, Van Gogh, Matisse, Monet, Manet, Picasso, Renoir - február 27-ig látogatható a Hősök terén lévő Műcsarnokban. A kiállítás Budapestről Varsóba, majd Bukarestbe utazik.
Hiller István a megnyitót követően és azután, hogy francia kollégájával közösen bejárta a tárlatot, sajtótájékoztatón közölte: a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma nemzetközi konferenciát szervez 2005. őszén Európa és az Európai Unió kultúrájáról, az elkövetkező évtized kulturális politikájáról; ez ügyben tárgyalt csütörtökön Brüsszelben az EU kulturális biztosával.