Gordon Eszter felvételei |
(MTI) - A MetróGaléria október 23-ig látható kiállításán tíz, Pécsi József-ösztöndíjas fiatal fotóművész egy-egy alkotását, összesen kétszáz plakátfelületen mutatják be.
A miniszter a Stadionok metróállomáson tartott megnyitón elmondta: a fiatal fotóművészek komoly szakmai múltat mondhatnak magukénak, számos pályázat és díj nyertesei.
Hiller István tájékoztatása szerint Nemes Attila kurátort kérték fel arra, hogy az alkotók munkáiból válogasson. A kiállításhoz a kurátor a "Nézőpont kérdése!" mottót választotta.
A miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy naponta 1 millió 300 ezren utaznak a metrón, a képeket potenciálisan ennyien láthatják. Ha jó néhányan a fotók előtt állva elgondolkodnak, megtetszik nekik valamelyik alkotás, már elértük a célunkat - mondta.
Kiemelte, hogy a kiállítás-sorozat folytatódik, az év végén a kortárs magyar képzőművészet jelenik meg a MetróGalériában.
Szamódy Zsolt, a Magyar Fotóművészek Szövetségének elnöke, a kuratórium tagja hangsúlyozta: a kiállításokon csak egy szűk kör látja a munkákat, a MetróGalériában azonban megvalósulhat a párbeszéd, van esély arra, hogy a művész sokakat megszólítson alkotásával.
Pető Zsolt, a Média a Jövőért! Alapítvány elnökségi tagja, a Promix Zrt. médiaigazgatója utalt arra: hét éve indították el a MetróGalériát, amelynek célja egy társadalmi kommunikációs csatorna létrehozása volt. Az eddigi kiállítások közül a Versmetró-galériát említette, hozzáfűzve, hogy már képregény-könyvet és természetvédelmi fotókat is bemutattak.
A Promix Zrt., a Média a Jövőért! Alapítvány és a minisztérium által közösen szervezett projekt, amely a kortárs fotóművészetet helyezi a középpontba, az OKM költségvetésében mintegy hárommillió forintot tesz ki.
A Pécsi József-ösztöndíjat a kulturális tárca 1991-ben indította el, kifejezetten pályakezdő fiatal fotóművészek munkájának támogatására. Az ösztöndíjakat jelenleg három évre ítélik oda, legfeljebb 12 fiatal alkotónak.
A MetróGaléria mostani kiállításán Kudász Gábor Arion "Urnák, Farkasréti temető", Rajcsányi Artúr "Mohács", Dezső T. Tamás "Talált dolgok 7.", Fabricius Anna "Háztartási anyatigris", Bócsi Krisztián "Gyimesi életút", Pecsics Mária "Online cooking", László Gergely és Rákosi Péter "Pókember", Magyar Ádám "517" című alkotása, valamint Hermann Ildi és Varga Gábor Ákos egy-egy munkája látható.