Mit hoz a jövő a magyar kulturális örökségvédelemben?

Képző

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) idén 1 milliárd forintot juttat műemlékvédelmi helyreállításokra, ebből a legjelentősebb beruházás a fertődi Esterházy-kastély rekonstrukciója lesz.
Több új program, fejlesztés várható, mindenekelőtt azonban a kulturális örökségvédelmi törvény módosítása a legfőbb feladat - nyilatkozta a Terasznak Varga Kálmán, a KÖH elnöke.
Mint mondta, a legutóbbi néhány hónap alatt előkészítették a törvény módosítását, amellyel kapcsolatban számos javaslat született, de a döntésnél elsősorban a szakmai konszenzusra törekszenek. Az előző vezetés beiktatása előtt elfogadott törvény ugyanis teljesen eltért a korábbi jogalkotási folyamattól.
A rendszerváltást követően az örökségvédelem területének jogi megalapozása elindult, majd a 2001-ben elfogadott új törvény változást hozott, egyebek mellett azzal, hogy a három szakterületet- kulturális javak védelmét, a műemlékvédelmet és a régészetet- azonos szinten, egységes szemlélettel szabályozta.
Egységes hivatalként pedig létrehozta az egyablakos rendszert, amely a regionális hálózat kiépítésével valósult meg, vagyis a lakóhelyeken is eljárhatnak a különböző műemlékvédelmi ügyekben.
A szakmai egyeztetés azonban hiányzott az új jogszabály megalkotásánál. Így a törvény által életre hívott KÖH helyzete valójában a mai napig nem stabilizálódott, a működéséhez szükséges feltételrendszer sajnos még nem teremtődött meg - mondta Varga Kálmán.
A fertődi Esterházy-kastély
Munka bőven akad, hiszen a több százmilliós támogatás ellenére az informatikai rendszer, az online ügyintézés eddig nem alakult ki. A regionális kirendeltségek működése szintén nem váltotta be a hozzájuk fűzött reményeket, műemléki vonalon például helyi szinten nincsenek szakemberek, ezért a gyakorlati ügyintézés továbbra is a fővárosban történt.
A jövőben a precíz, számítógépes nyilvántartást szorgalmazzák, amelyre jóval több támogatást fordítanak - tette hozzá az elnök. A hungaricumok, vagyis a határon túli magyar vonatkozású emlékek ügyében a kulturális tárca illetve a külügyminisztérium jár el, a KÖH elsősorban a szakmai kapcsolatfelvételre összpontosít a jövőben is - fejtette ki Varga Kálmán.
A közelmúltban például felerősödött a románokkal való együttműködés köszönhetően például a gyulafehérvári templom ügyének. A KÖH elnökének elképzelései között szerepel egyébként egy úgynevezett bazilika-program is, amelynek során az egyházi emlékműveket állítanák helyre, köztük például a pannonhalmi apátságot. Az új kastélyprogram keretében mintegy 150-200 műemléket rekonstruálnak majd.
Többéves ingatlanhasznosítási programot is indítanak, amellyel különválasztják azokat a műemlékeket, amelyek történeti, építészeti értékük miatt csak állami fenntartással működtethetők, a többit pedig a befektetőknek engednék át, akik helyreállíthatják és újrahasznosíthatják. Idén a népi műemlékekre, tájházakra 100 millió forintot fordítanak, az ipari műemlékekkel kapcsolatban pedig a térségfejlesztést is hangsúlyozni kell, jó példa erre az ózdi program.
Varga Kálmán elmondása szerint míg az előző vezetés a műemléki helyreállításokra szánt 1 milliárd forintból 140 rekonstrukciót kezdett meg (egyet sem fejeztek be igazán) addig idén 25-30 műemlék felújítási munkáit indítják el, de ezek sokkal nagyobb volumenű beruházások lesznek. Közéjük tartozik például a fertődi Esterházy-kastély, amelynek felújítása már időszerű, körülbelül 600 millió forintot áldoznak rá, a gyulai vár 300 millió forintból szépülhet meg, illetve a világörökség részét képező pécsi középkori egyetemet, kőtárat és ókeresztény sírkamrákat is helyreállítják.
Újdonság, hogy a műemlékvédelmi napon adják át a Műemlékvédelemért Citrom-díjat, amellyel azokat "tűntetik ki", akik a legdurvábban sértik meg, vagy a legrafináltabban kerülik ki a műemlékvédelmi előírásokat. Idén erre a címre a Citadella For You nevű cég szolgált rá - mondja Varga Kálmán, aki ugyanakkor éppen emiatt is tartja hangsúlyosnak, hogy országszerte felhívják a lakosság figyelmét a műemlékvédelem fontosságára.
A különféle műemlékvédelmi rendezvények mellett ezt a célt hivatott szolgálni a KÖH tavaly óta működő honlapja is, amelyen az intézmény bemutatásán, valamint a szakmát érintő kérdéseken kívül az ellopott műtárgyak legfrissebb nyilvántartási listájáról is tájékozódhatunk.

Kultúrális Örökségvédelmi Hivatal