A mitológiák varázslata iráni festőnők képein

Képző

Magyarországon most először mutatkoztak be iráni képzőművészek, ráadásul nők, s ez elsősorban a Dena művészcsoport egyik alapító tagjának köszönhető, aki nem más, mint Varga Sinai Gizella.
A művésznő Magyarországon született 1944-ben, Bécsben tanult festészetet, itt ismerkedett meg iráni férjével, aki filmrendező. Gizella harminc éve Teheránban él, s bár Amerikától Kínáig a világ számos országában már megcsodálhatták képeit, nálunk ő is most állított ki először.

Valljuk be, mi magyarok gyakorlatilag nem ismerjük Irán kultúráját: történelmi tanulmányainkból jó esetben valamit megőriztünk, tudunk Szuzáról, a napi híreken átszűrve van némi elképzelésünk a jelenlegi politikai viszonyokról, de hogy egy iráni képzőművész hogyan építkezik a 4000 éves kultúrából, mit alkot a mérhetetlenül gazdag mitológiákból a ma embere számára, arról végképp nincs fogalmunk.

Nos, a Dena művészcsoport (a Dena név különben perzsa nyelven gyönyörű hegyvonulatot jelent) három generációjának tagjai különböző stílusokkal, irányzatokkal mutatják fel azt a mesés szépséget, azokat a keleti titkokat, amelyek minden európai embert elvarázsolnak. A 12 képzőművész munkái csak annyiban hasonlítanak egymáshoz, hogy mindegyikőjük így vagy úgy a mitológiát csempészi a vászonra.
Van, aki elmélyül a sajátos miniatúrák készítésében, más kitör annak merev illusztrativitási kötöttségeiből, és akad, aki mandalakészítő lesz. (A mandala a lámaista szertartásokban használt világábrázolás.) S még valami közös ezekben a teheráni képzőművészekben; az, hogy mindannyian a mához szólnak.
Tizenkét nő - tizenkét világ, s mégis szimbolikájukban az egyetemes világhoz való kapcsolatukat hangsúlyozzák. Illeszkednek a XX.-XXI. század által kialakított szokásokhoz az expresszív festésmodorral, vagy épp ellenkezőleg, a finom, visszafogott, ám érzékletes megjelenítéssel. Van, aki nem is tagadja vonzódását Chagall világához, van, aki úgy fest, mintha teleobjektívvel örökítené meg a végtelen hegyeket, s van, aki, mint például Varga Sinai Gizella, rátalál kulturális gyökereire. Ahogy ő fogalmaz: "a két kelet találkozása" jelenik meg munkáiban.
Művészettörténeti pillanat a teheráni képzőművészek bemutatkozása a Vigadó Galériában - érdemes megtekinteni.