A legfrissebb kiállítás Tihanyi Dominika tájépítész kutatását mutatja be, amelyben a józsefvárosi közterek használatára kérdez rá. A módszer pofonegyszerű: kérdőívet osztott szét a negyedben élő vagy ott dolgozó városlakóknak, heti órarenddel és néhány plusz kérdéssel. A saját kezűleg kitöltött lapok végigböngészhetők a galériában, leolvasható róluk, ki, mire és mennyi időt szán, mivel tölti a legtöbb és mivel a legkevesebb időt, enged-e magának aktív szabadidőt és megjelennek-e egyáltalán a megkérdezettek életében a közterek. A terem hátsó falán fekete párnákba szúrt kitűzőkön a környékre jellemző napi időbeosztás kördiagramja látható ? kár, hogy csak kis méretben, jót tett volna a befogadásnak, ha egy rendesen kinagyított ábrán, ott helyben is megjelenik az eredmény.
A Corvin-negyed átfogó városrehabilitációs programja szinte felkínálja magát a szociológiai kutatásoknak. A kérdőívre adott válaszok egy kiáltvány erejével döbbentenek rá a mai Budapest lakóinak atomizált, négy fal között zajló, magányos, tévé- és internetfüggő életmódjára. Ennek fényében az anyag hatékonyan érvel a közterek kialakítása és mindennapos használata mellett, annak ellenére, hogy sehol nem mondja ki a konklúziót.
Tihanyi Dominika az Új Irány tájépítész csoporttal együtt, a város szociológiai elemzéséből kiindulva, évek óta hoz létre olyan akciókat, köztéri műveket, kiállításokat és tájépítészeti munkákat, amelyek a public art vonulatán belül a lakók és a városi környezet kapcsolatát erősítik. A ?részvétel művészete?, a közös téralakítás a XXI. századi városi lét kulcskérdése, de nálunk egyelőre kevés szó esik róla. Józsefváros ezzel a kérdőíves felméréssel esélyt kap arra, hogy szembenézzen a saját értékeivel és megfogalmazza egy másfajta életmód igényeit, ráébredjen a közterek és a közösen töltött idő fontosságára.
A klasszikus művészet katarzis-fogalma még úgy is átjárja a kiállítást, hogy a terem falain semmi más nem látható, csupán a kézírásos kérdőívek. De a rilkei ?változtasd meg élted? belső parancsa ennyitől is érvénybe lép. Várostervezők és városlakók, családanyák és gimnazisták, bolti eladók és nyugdíjasok olvassák végig a két hosszú falat betöltő heti időbeosztásokat, és talán végre meglátják benne azokat a fekete lyukakat, amelyeket Tihanyi egy-egy közbeékelt fekete lappal érzékeltetett: az együttlét hiányát.