MOME Maraton: óriási lepkebábok is csüngnek az Iparművészetiben

Képző

(MTI) - A közönséget már a Ferenc körúti metró kijáratánál "grafikai futószőnyeg" várja: a reneszánsz majolika-kiállítás képanyagát felhasználva, azt manipulálva, az egyetemi hallgatók olyan dekoratív képi anyagot hoznak létre, amely lépésálló hordozófelületre nyomtatva és a járdára, lépcsőkre ragasztva vizuális felvezetőként, kreatív futószőnyegként tereli a látogatókat a múzeum bejárata felé.

 
Ennek folytatásaként a múzeum előterében a Medence Csoport többszintes, a vízben való megújulásra és a szellemi megtisztulásra utaló, hatalmas vízcseppre emlékeztető installációja fogadja a látogatót. Az első emeleti térben csipkéből, textilből készített, az újjászületés témájára reflektáló óriási lepkebábok függnek majd. A reneszánsz folyosón pedig a MOME Vizuális Kommunikáció Tanszéke hallgatóinak jóvoltából interaktív animációk mozdítják meg, teszik élővé a Medici-kárpitok puttós jeleneteit.
 
A MOME fotó szakos hallgatóinak a reneszánsz kor gondolatiságát megidéző fotóvetítése a múzeum lépcsőházaiban zajlik majd, a textil tanszék hallgatóinak a reneszánsz kortárs értelmezésére épülő, mintegy 25 tárgyat - bőrtárgyakat, ékszereket, öltözékeket - bemutató tárlata a Beatrix hozománya című kiállítás előterében tekinthető meg.
 
Az Élőkép Társulat a reneszánsz újjászületés gondolatkörét használva speciális mozdulatművészeti előadásokkal lép fel. A 7 előadó a fekete asszonytól kezdve a hermafroditáig speciális figurákat, karaktereket és hozzájuk kapcsolódó lélekállapotokat jelenít meg.  A nézők élő szobrok, élő installációk átváltozásait figyelhetik közvetlen közelről.
 
Lesz divatbemutató is, amelyen az elmúlt évek legsikeresebb kreációit láthatják az érdeklődők: az egyetem frissdiplomás hallgatóinak kollekcióiból felépülő, show-elemekkel kiegészülő műsor mintegy 50 öltözéken keresztül mutatja be a divattervezés aktuális tendenciáit.
 
A látogatók zenés tárlatvezetéseken is részt vehetnek: Kobzos Kiss Tamás és Erdal Salikoglu jóvoltából hallhatnak a dervisek táncáról, a müezzin énekéről és az oszmán-török szőnyegekről, de megismerhetik a Mátyás korabeli regösök, igricek és énekmondók históriáit és bordalait, valamint a Medici-pápa lakosztályának pompáját és fényűzését is.
 
A Múzeumok éjszakáján az Iparművészeti Múzeumban a különböző korok különböző játékait is kipróbálhatják az érdeklődők: a reneszánsz és barokk táblás játékoktól egészen a 18-19. századi kártyajátékokig kalauzolják a közönséget a beöltözött játékmesterek.