Az MTI fotóriporterének munkáiból nyílt kiállítás Nyíregyházán

Képző

 

(MTI) - Az összesen 63 sajtófotót bemutató tárlat a szabolcsi emberek hétköznapi életét, sorsát mutatja be a riportfotó hagyományos eszközeivel. A tárlat célja, hogy bemutassa Kelet-Európa - kifejezetten Magyarország északkeleti régiója - sajátosságait, jellemzőit olyan hétköznapi témákon keresztül, mint a munka világa, a szabadidő eltöltése, vagy kulturális hagyományok.
    

Balázs Attila az országos sajtófotó pályázat többszörös díjazottja: 1993-ban első helyezett volt sport kategóriában, 1995-ben a legjobb egyedi hírkép győztese, 1996-ban ismét sport kategóriában második helyezett volt. Az életéért küzdő őzről 1995-ben készített felvételét beválogatták a 20. század legjobb magyar fotói közé, ezért a fényképért megkapta a rangos Escher Károly-díjat is. A fotóriporter 1989-től 2008-ig a Kelet-Magyarország című napilap munkatársa volt, 1993-tól dolgozik az MTI Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei tudósítójaként is.
    
 

A fotós az évek során tudósított többek között az Európai Sajtófotó Ügynökségnek (EPA) és az Europressnek, valamint több hazai hetilapnak és magazinnak.
    

Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere az ünnepélyes megnyitón elmondta: a pénteken kezdődött városnapok keretében első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal rendeztek sajtófotó-kiállítást a szabolcsi megyeszékhelyen. A tárlat címe sokatmondó: az ember a családjairól barátairól és arról a közösségről beszél így, akihez tartozik, a fotóművész pedig amellett, hogy megmutatja az ide érkezőknek, mi milyenek vagyunk, egy tükröt is elénk tart - fogalmazott a városvezető.
    
"A rendkívül tehetséges fotóriporter nem a magas lóról lenézve, hanem az emberek között járva próbálja azt bemutatni, amivel találkozik" - méltatta a fotós munkásságát Virágvölgyi István, az MTI Fotószerkesztőségének vezetője. Szavai szerint a legjobb példája ennek a brit The Guardian által is közölt Napszámosok című fotósorozat, amely a tiszavasvári napszámosok egy napjáról szól. Ez egy olyan sorozat, ami őszinte, s olyan pozitív üzenetet hordoz az itt élőkről, amelynek híre eljutott szinte az egész világba - tette hozzá. A másik, hasonló anyag Franciaországot járta meg, a párizsi Polka Magazin áprilisi számában jelent meg.
    
Ez a kiállítás a megye, valamint a vele határos három ország, Ukrajna, Románia és Szlovákia sokszínűséget mutatja meg, azokat a helyeket, ahonnan Balázs Attila tudósításainak, riportjainak témái származnak - jelezte Virágvölgyi István. "Én tulajdonképpen küldönc vagyok, aki elmegy a romák közé és együtt él velük, majd elmegy egy tehetős polgári környezetbe, ahol azt mutatja meg, hogyan élnek mások, majd visszamegyek az eredeti helyszínre. Az én munkám abból áll, hogy észrevétlenül próbálok jelen lenni az emberek életében, így ismerősként köszönthet mindenki mindenkit" - fejtette ki Balázs Attila a megnyitón.
    
A különleges tárlaton a nagy sikert aratott napszámos fotók mellett több más témájú alkotás is látható: a gondozója által sétáltatott elefánt mellett Balázs Attila lencsevégre kapta a húsvéti locsolkodókat, a játékgyárban dolgozó munkást, a kórházi ápolónőt, a jég alóli mentést imitáló búvárt vagy az év tűzoltóját. Legmegrázóbb sorozatainak egyikéhez tartoznak a kislétai romagyilkosság áldozatának temetésén készített fotók vagy a jégbe szorult őz vergődéséről készített alkotásai.
    
A tárlat június 9-ig tekinthető meg Nyíregyházán.