Múzemok hosszú éjszakája Bécsben

Képző

Napok óta a "Lange Nacht der Museen#8220; zászlóit lengeti a szél a bécsi villanyoszlopokon, valamint a Kunsthistorischestől a Tűzoltómúzeumig rengeteg bejáratnál. Az idén hatodszorra megrendezett ünnep növekvő jelentőségét mutatják egyrészt a most először részt vevő intézmények, pl. az Albertina, másrészt a határon túli jelleg: Liechtenstein és Dél-Tirol (Olaszország) is csatlakozott az osztrák tartományokhoz.

A bécsi magyar kulturális képviselet, a Collegium Hungaricum másodszor került be a hivatalos bécsi programba: ezúttal az Eredeti másolat - Művészet és imitáció a századfordulón a monarchiában című kiállítással. A kiállítás a historizmus ízlésvilágát mutatja be az Iparművészeti Múzeum, a Szépművészeti Múzeum és a Nemzeti Színház gyűjteményéből válogatva.

 
Olyan ékszereket, festményeket és ruhákat állítanak együtt ki, amelyek a 19. századi megítélés szerint a "művészi másolat" körébe tartoztak. A látogató barátságos enteriőrben csodálhatja meg az európai ötvösművészet remekei után készült galvanoplasztikai másolatokat, amelyek az eredeti maradéktalan illúzióját nyújtják. A Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből Balló Ede Rembrandt, Velázquez, Holbein és mások után készült lenyűgöző festménymásolatait mutatjuk be. A Nemzeti Színház immár másfél évszázados múltra visszatekintő jelmeztárának legszebb darabjai teszik "élővé#8220; a múzeumi tárgyakat.

A "Lange Nacht#8220; alkalmából a Collegium Hungaricum galériájában először Radnóti Sándor esztéta boncolgatja az eredetiség-másolat-hamisítás kérdéskörét. A kiváló fuvolista, Fülep Márk és fivére házimuzsikát adnak, Országh Borbála festő-restaurátor pedig a helyszínen, mindenki szeme láttára készíti el az egyik Vermeer-másolat másolatát. De a vendégeknek kínálandó magyar bor garantáltan eredeti lesz.