Múzeumi Negyed a Szigeten

Képző


aquincumDKOKO20070914010.jpg
Aquincumi múzeum

Az Aquincumi Múzeum sátra egy római (mediterrán) kocsmát (DELIRIUM) idéz, ahol limonádét fogyaszthat a betérő. A sátor belsejében malom és táblásjátékokkal játszhatnak az érdeklődők. Mindennap bemutatják hagyományőrző fiatalok az ókori római katonai életmódot, felszereléseket, amiket a szigetlakók ki is próbálhatnak, fotókat készíthetnek. A kézműves foglalkozásokon lehetőség nyílik drótékszert, virágdíszt, koszorút, hűtőmágnest készíteni, szappant faragni, bőrözni.

 
A Goethe Mozi, a budapesti Goethe Intézet német filmklubja, idén a Szigeten is vetít filmeket, minden este 24 és hajnali fél 3 óra között az Octopus Nagysátorban. Mivel idén emlékezünk meg a berlini fal leomlásának 20. évfordulójára, összegyűjtötték kedvenc rendszerváltó filmjeiket. Lesznek játékfilmek, dokumentumfilmek, rövidfilmek. Augusztus 14-én, 14-18 óra között az Octopus Nagysátorban ünneplik Schiller 250. születésnapját. Ez alkalomból elrappelik a verseit. Fellépnek a nemzetközi verseny magyarországi győztesei: D.T. Francy, valamint a K-Zaj formáció. Utána workshop: néhány kiválasztott Schiller- és Goethe-vers rapes megszólaltatása, majd közös kreatív műhelymunka kezdődik, saját megírt versek kreálásával és zenei világba való átültetésével. A zenei alapot a K-Zaj formáció adja.
 
Idén első alkalommal, s máris egy igazi különlegességgel mutatkozik be a Sziget Fesztiválon a Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház. A rendezvény ideje alatt kipróbálható a Képmutogatók 2. kiállításra készült, rendkívül nagy népszerűségnek örvendő Körtükrészeti nyolcszögvény. Az intézet sátrában egyedülálló élményben lehet része mindenkinek, annak belsejéből ugyanis a külvilág körpanorámát szemlélheti a látogató, de nem akárhogyan, hanem a sátor belsejében lévő asztallapra vetülő kép formájában.
 

A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum sátrának falát különböző érdekes, de nem megvalósult találmányok képeivel és modelljeivel díszítik. Ezekkel szeretnének ihletet adni az alkotni vágyó szigetlakóknak. Hasonlóan az Aquincumi Múzeum programjához itt is lehet hűtőmágnest, kulcstartót, kitűzőt, hajcsatot készíteni, agyagból érdekes találmányokat, közlekedési eszközöket mintázni. Délután 5-től pedig tudáspróbán csiszolhatjuk az elménket.

 
Az Iparművészeti Múzeum arra szólít fel, hogy a szigetlakók hozzák el divatműhelyükbe kinyúlt, szakadt, megunt ruháikat, divatötleteiket, ők pedig varrógéppel és más hasznos eszközzel felszerelkezve várnak majd, hogy segítsenek felvarrni a gombokat, megfoltozni a szakadásokat avagy a hozott, illetve a "free shop" kínálatából származó ruhákat átalakítsák a Sziget egyedi partiruháivá. Augusztus 12-17. között, 18 órától beindul a Rubik-kocka őrület. Az Iparművészeti Múzeum Rubik Játszóterén kipróbálhatóak a régi és a legújabb Rubik-rejtvények.  
 
A Ludwig Múzeum a Robert Capa kiállításhoz kapcsolódó eseményekkel, foglalkozásokkal vár: pólókészítés Capa fotográfiáinak felhasználásával, művészettörténeti tesztek. A + mező - című program fiatal képzőművészek által készített, a Capa halálát is okozó gyilkos szerkezetre, a taposóaknára reflektáló installációkat takar, amelyek megtekinthetők a múzeum sátrában felvehető térkép segítségével.
 

hatarnyitas1989horngyula_multkorhu.jpg
Horn Gyula határt nyit

A Magyar Nemzeti Múzeum a Királylányok messze földről - Nők a hatalom árnyékában című kiállításra hívja fel a figyelmet. Az őszi kínálatunkból is kiemelkedő, ez év szeptemberétől megtekinthető tárlat műtárgyak és modern multimédiás eszközök felhasználásával bemutatja a középkori Katalónia és Magyarország között fennállott - többnyire dinasztikus - kapcsolatokat, valamint azokat a főbb sajátosságokat, amelyek a két nép gazdaságát, társadalmát, kultúráját jellemezték. A szigeti jelenlét az időszaki kiállításuk nyitánya is egyben. A Határnyitás 1989 című tárlat, amely a XXVII. Magyar Sajtófotó Kiállítás kísérő kiállítása, először idén tavasszal a Magyar Nemzeti Múzeumban volt látható. A sátorban az eredeti - több mint 100 képből álló - tárlatból a legemlékezetesebb, legmegrázóbb felvételeket és a határnyitás hiteles történetét összefoglaló dokumentumokat ismerhetik meg az érdeklődők. A Magyar Nemzeti Galéria az esti pörgés után egy pillanatnyi szünetre, fényképezkedésre hív.

 
A debreceni MODEM másodjára is különleges hangulatot visz Kelet-Magyarországról a Sziget Fesztiválra. Ezúttal a Messiások - A nyugati ember és a megváltás gondolata címet viselő, saját szervezésben megvalósuló és több mint száz modern és kortárs, külföldi és magyar alkotó munkáját bemutató kiállítást prezentálják egy szabad ég alatti látványos térinstalláció segítségével. Ezen kívül az Octopus Összművészeti Helyszín nagysátrában mutatnak be minden nap sötétedés után kortárs mozgóképes művészeti alkotásokat, melyek a Kis magyar pornográfia - Kiállítás a rendszerről, amiben élünk című tárlathoz kapcsolódnak.
 
A Sziget Fesztivál ideje alatt a Műcsarnokban a Pillanatgépek (Blickmaschinen / Visual Tactics) című nemzetközi kiállítás látható, amelynek művei - Werner Nekes technika történeti gyűjteménye mellett - a kortárs művészek által alkalmazott, kitalált optikai trükkök, eszközök és kísérletek eredményeként születtek. Olyan szerkezetek, játékok, képek segítségével mutatják be a mozi előtörténetét és a kortárs művészek e képi tradícióira visszanyúló alkotásait, amelyekben közös a fikció és a valóság, látvány és az illúzió összefonódása, a néző tekintetének félrevezetése, elcsábítása, rabul ejtése. A kiállításhoz kapcsolódó optikai trükköket, fényvisszaverődéseket, tükröződéseket, kísérleteket, interaktív játékokat - sztereoszkóp, kaleidoszkóp, anamorfózis - próbálhatnak ki a látogatók a Szigeten.
 
 A PIM

A Petőfi Irodalmi Múzeum mi mást is kínálhatna, mint kiállításokat, beszélgetéseket, színházat, zenét, filmet - mindezt az irodalom körül. Lesz egyebek között Kazinczy-szócsavaró nyelvi játék, memóriajáték írókkal, költőkkel, kvíz, Radnóti 100 fotókiállítás.

 
A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum az Eleven tanulság - A kórbonctantól a patológiáig című időszaki kiállítás köré szervezi a programokat. Itt a lehetőség, hogy koponyához arcot tervezz, életre kelts plakátot, csontvázas hűtőmágnest készíts vagy felfedezd mi lapul az életszerű szervsimogatóban.
 
A Skanzen sátrában óriás bútorokon újra is kipróbálható, milyen érzés a kicsiknek az etetőszékre mászni, vagy a bölcsőben feküdni. A Skanzen idén egy nemzetközi projekt kapcsán az újrahasznosításról, a biokertészetről, az ökoépítészetről fog beszélni, alkotni, képeket, tárgyakat bemutatni. Hogyan lehet ma újrahasználni a paraszti tudást a megújuló energiák tekintetében (szélenergia: szélmalmok, napenergia: tartósítás - szárítás és aszalás)? Mit jelent mindez a ma építészetében: ökoépítészet - vályogtégla, vagy éppen rönkházépítés? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresik a válaszokat.
 
A Szépművészeti Múzeum szakemberei kreatív alkotási lehetőséget kínálnak: a helyszínen lévő eszközök és alapanyagok, vagy éppen saját hozott alapanyagok felhasználásával, újraértelmezésével saját (és magukkal vihető) műalkotásokat készíthetnek az érdeklődők (szitanyomás, festés, kollázs-, montázskészítés, szobrászkodás, stb.). Augusztus 15-én, 17 órától Tanulatlan művészet - outsider art címmel kerekasztal-beszélgetést szerveznek. Téma: Mi befolyásolja a festőművész alkotóképességét?