Veszprémben, 1903-ban létrejött Veszprémvármegyei Múzeum a műtárgyak gyűjtése, megőrzése mellett a kezdetektől fogva alapfeladatának tekintette a múzeumi munkavégzésből fakadó új ismeretek továbbadását, közkinccsé tételét, amely által a legkülönbözőbb korosztályok és társadalmi csoportok válhattak gazdagabbá szellemiekben, élményekben és ízlésben.
A múzeum fennállásának több mint száz éve alatt az intézmény vezetői, tudományos munkatársai szinte megszámlálhatatlan kiállítással, publikációval és előadással tették lehetővé, hogy az érdeklődők mind jobban megismerhessék Veszprém város és a megye múltját, történetét, valódi művészeti és szellemi értékeit.
Az ismeretátadás a múzeum falain kívül és belül folyamatosan történt. Ezek formája sokféle volt: szabadelőadás, vándorgyűlésen való felolvasás, hazai és nemzetközi szakmai, ismeretterjesztő fórumokon megtartott előadás.
Az épületben folyó ilyen jellegű tevékenységet - a lehetőségekhez képest - a technika eszközeivel segítették élményszerűvé tenni. Laczkó Dezső, a múzeum első igazgatója az 1925-26. évről szóló jelentéseiben az ismeretátadást tanítómunkának nevezte, amelynek "kimélyítésére" helyszínül a vetítő- és mozgókép használatot is lehetővé tévő könyvtári előadótermet jelölte meg. "Mi, az utódok - mondja dr. Fodor Zsuzsa megyei múzeumigazgató - csaknem egy évszázaddal később új tanítómunkára vállalkozunk, amikor a frissen birtokba vett Vár utca 12. számú épületünk dísztermében több évre szóló előadássorozatot indítunk. A Múzeumi Szabadegyetem műfajával a szakmánkban még egyedülállóak vagyunk, ennek ellenére reméljük, hogy a magunk vállalta küldetést a legmagasabb szinten, a legmegfelelőbb körülmények között és az egyetemi polgárok legnagyobb megelégedésére teljesítjük. Szeretettel hívunk és várunk mindenkit, aki a hazai és nemzetközi szakmai körökben ismert és megbecsült régészeinktől, néprajzkutatóinktól, történészeinktől, irodalom- és művészettörténészeinktől szeretné hallani azokat a legújabb tudományos eredményeket is magába foglaló előadásokat, amelyeket változatos témakörökbe állítottunk össze."
A program helyszíne: Laczkó Dezső Múzeum 8200. Veszprém (Veszprém megye)
Erzsébet sétány 1.
A program időpontja: 2007. január 9. 15,30