Múzeumok Majálisa 2003

Képző

Múzeumok Majálisa a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében

Szombat, május 17.

ARANY JÁNOS SZOBOR-SZÍNPAD

09.55 Nyitótánc: "Palotás" Lippentő Tánccsoport

10 óra Megnyitó Díjátadás: "Az Év Múzeuma 2002"

11 óra Rábaközi táncok Lippentő Tánccsoport

13 óra Cinkenyom - hangulatok, gondolatok, versek Misztrál együttes

14.30 "Honfoglalás" Garabonciás Együttes

16 óra Ostinato Brass Band

17.30 Közép-kelet európai zsidó népzene Pannónia Klezmer Quintet

19 óra Besh o droM

"Nézzük meg együtt!"
TÁRLATVEZETÉSEK A MAGYAR NEMZETI MÚZEUMBAN

15.00-15.30 Kovács S. Tibor: tárlatvezetés a "Nemzetünkért öszvefogván" című, a Rákóczi szabadságharc 300. évfordulója alkalmából rendezett kiállításban

GYERMEKSZÍNPAD FELNŐTTEKNEK IS!

11.30 EZÜSTFURULYA Kemény István, Papp Orsolya, Tatai Zsolt bábjátéka

15 óra A DONGÓ MEG MOHÁCSI Gabalya Bábszínház

16 óra LÉNÁRT ANDRÁS marionett produkciója

17 óra LÉNÁRT ANDRÁS marionett produkciója

Besh o droM zenekar
A Besh o droM erdélyi magyar, zsidó, afgán, egyiptomi, libanoni, örmény, bolgár, román, görög dallamokból kiindulva szerzi multikulturális zenéjét, melyben egyszerre vannak jelen népi és elektronikus hangszerek, csujogatók és rap. Náluk jól megférnek egymás mellett egy-egy számon belül olyan népek dallamai, melyek beszélő viszonyban sincsenek egymással manapság. Zenéjük egyszerre játékos és komoly, vicces és szívbemarkoló, akusztikus és elektronikus, autentikus és urbánus, nyugati és keleti, népi és nemzetek felett álló.

Misztrál együttes
Az együttes 1997-ben alakult. Tagjai: Török Máté, Heinczinger Miklós, Tobisz Tamás. Az együttes fő célja: érzések, gondolatok, hangulatok kifejezése, versek népszerűsítése a zene segítségével, akusztikus hangszerelésben. Így ötvöződik előadásaikban a történelem, a hagyomány egy különleges, gyökereiben magyar, mégis modern dallamvilággal. A versszövegek olyan klasszikus költők tollából származnak, mint Ady Endre, József Attila, Kassák Lajos, valamint határon innen és túl élő XX. századi és kortárs költők. Az énekhang mellett cselló, gitár, ütőhangszerek, furulya, mandolin, körtemuzsika, szájharmónika színesíti dalaikat. 1998 októberében a Gödöllői Dalostalálkozón zsűri különdíjazottak lettek, a következő évben második helyezést értek el, 2000 októberében pedig első helyezést kaptak.

Ostinato Brass Quintet
Nem csak protokoll rendezvények, kiállítás megnyitók kedvelt vendége az együttes; iskolai gyermekműsorokon, templomi hangversenyeken is találkozhatnak velük az igényes zene kedvelői. A fúvós együttes repertoárja igen széles skálán mozog: koncerttermi estektől a Bartók Rádió élő adásáig otthonosan mozognak a zenei élet palettáján. .

Pannónia Klezmer Band
A zenekar 1997-ben alakult Zsákai Ferenc Gyula vezetésével. Főként tradicionális klezmer hangszerek szólalnak meg, mint pl. a klarinét, hegedű, tuba, mellettük a modern hangzásvilágot a zongora és a dob teremti meg. A zenekar főleg tradicionális zsidó tánc ill. népzenét játszik. Az elmúlt évek számos hazai és külföldi fellépése tette ismertté a zenekar nevét.

Vasárnap, május 18.

ARANY JÁNOS SZOBOR-SZÍNPAD

10 óra Az Olasz Hadsereg fúvószenekarának és koncertje

12.30 Gyermek jelmezes felvonulás

13.30 Bokály Zenekar

15 óra "Pünkösdölő" Kolibri Színház

16 óra Sültü Zenekar

17 óra "Álmokon túl" The fool Monthy

18.30 Jazz Steps

"Nézzük meg együtt!"
TÁRLATVEZETÉSEK A MAGYAR NEMZETI MÚZEUMBAN

10.00-10.30 Hendzsel Ilona- Óvári Andrea: Öltözetrekonstrukciók az új régészeti kiállításban I. - ruhák A textiltervező iparművészek a munka folyamatába avatják be a résztvevőket.

14.00-14.30 Ligeti Dorottya: Öltözetrekonstrukciók az új régészeti kiállításban II. - bőr kiegészítők (lábbelik, tarsolyok) Megtudhatjuk az iparművésznőtől, milyen régészeti leletek, művészettörténeti analógiák segítették.

15.30-16.00 Körmöczi Katalin: A kiegyező Deák a reformkorban, a szabadságharc idején és '67-ben. Deák Ferenc születésének 200. évfordulójának kapcsán követjük nyomon politikai pályafutását.

GYERMEKSZÍNPAD FELNŐTTEKNEK IS!
(A II. EMELETI KUPOLA TEREMBEN)
11 óra "EGYÜGYŰ MIHÓK" Ládafia Bábszínház

15 óra "SZUROKBABA" Aranyszamár Bábszínház

16 óra "VÁSÁROSDI" Krista Anita és Tatai Zsolt improvizációs játéka

Bokály Zenekar
Egy esztendeje alakult, tagjai azonban olyan fiatalok, akik több éve foglalkoznak népzenével, néptánccal és énekléssel. Az Együttes célja, hogy a Kápát-medencei népi kultúra e néhány szeletét minél szélesebb körű közönséggel megismertesse. Az éneket, táncot, zenét nem lehet múzeumi tárlókba tenni. Ezek a színpadon kerülnek "kiállításra"; ez Együttes mindazonáltal a színpadi keretek között is törekszik a néprajzi hitelességre.

Jazz Steps
1999-ben alakult zenekar a 30-as, 40-es évek swing-zenéjének kitűnő hangszerelésekben bővelkedő tárházából állította össze repertoárját és e korszak zenéinek stílusos felidézéséért jött létre. A kor ismert és kevésbé ismert, lendületes és virtuóz slágereit a 7 tagú zenekar egyéni íz hozzáadásával szólaltatja meg. Első CD lemezük is a swing-korszak napjainak hangulatát idézi, e stílus értékeiből összeállított válogatás. Az elmúlt időszak hazai fesztivál és koncert sikerei a fiatal, de tapasztalt zenekari tagok hangulatos, vidám előadásának köszönhetőek.

Sültü Zenekar
A hagyományos moldvai és gyimesi népzenét játszó együttes nevét a "furulya" szó csángó megfelelője után kapta. A Sültü zenekar évek óta ad kisebb koncerteket és rendszeresen muzsikál táncházakban és egyéb rendezvényeken. Repertoárján megtalálhatóak a hagyományos népi énekek és balladák mellett a közismert táncdallamok is. Az eredeti forrásból gyűjtött, műzenei motívumokat nélkülöző, archaikus csángó népzene, a magyar zenekultúra egyik legősibb ágához tartozik. Tagok: Bakó Katalin (ének), Benkő András (koboz), Böjthe Zoltán (dob), Újvári Gábor (furulya, kaval)

The fool Monthy
A budapesti Fool Monthy zenekar 1999 tavaszán alakult. Azóta számos koncertjük volt különböző klubokban, fesztiválokon és egyéb rendezvényeken. Zenéjük bár leginkább popzeneként definiálható, nélkülözi a mai paneleket, a hagyományos zenélés értékeit hordozza. Dalaik - melyek természetesen magyarul szólalnak meg - a klasszikus soul és funky, illetve a modern jazz és pop zenei elemeit ötvözik. A dalok hangulata néhol vidám, máshol keserédes, de mindenképpen optimizmusról és a világ, illetve az élet dolgai iránti pozitív hozzáállásról tanúskodnak. Bár könnyen emészthetők, mégis elmondják azt, hogy a zene és a vers egy darab az emberből.

Egyéb kalandozások

"Villanófényben"

Válogatás a múzeumok különleges gyűjteményeit dokumentáló rövidfilmekből (a részletes programot lásd a helyszínen!)

Múzeumi Sajtókávéház

(avagy hogyan ivódjon belénk kávéban a múzeum) 12 éve létező intézmény, amelyet a magyar múzeumok hoztak létre, azzal a céllal, hogy személyesen találkozhassanak a kulturális sajtó azon képviselőivel, akik a múzeumok és kiállítótermek tudományos és közművelődési programjai iránt érdeklődnek (folyóiratszemle, múzeumi körkép, meghívott vendégek). Ezúttal felidézzük a régi kávéházak hangulatát. Az érdeklődőket szombaton 14 órától 16 óráig várja Demeter Judit kávés. (a részletes programot lásd a helyszínen!)

Mesterségek tere

Aki itt felfedezőútra indul, találkozhat a kovácsmesterrel, aki az üllő és kalapács hangjának ritmusára formálja a nyílhegyeket és más apróbb tárgyakat. Demeter Zoltán fafaragót is alkotás közben láthatják szebbnél-szebb munkáival, s az ő segítségével ismerkedhetnek meg ennek az ősi mesterségnek fogásaival. Együtt gyönyörködhetünk egy több mint száz éves kékfestő dinasztia legifjabbjainak kelméiben, láthatjuk őket munka közben is, akárcsak a mézeskalácsostól a bútorfestőig számos érdekes és izgalmas mesterség képviselőit.

Vásározók és régiségkereskedők utcája

Ki-ki megtalálja majd itt a kedve szerint való portékát: vehet sípot, dudát, melyektől az egész utca hangos lesz majd! Kínálunk konyhai ékességnek szépen megmunkált fatálakat, mézes csuprot, teáskannát és sok egyéb mást. Üveglámpák, régiségek, fajátékok, gyöngygallérok és az őket készítő nép- és iparművészek várják az érdeklődőket.

TÖRTÉNELMI JÁTSZÓ-TÉR

Középkori játékok

A Múzeumkert jobb oldalán a JURTAKIÁLLÍTÁS és a VÁR-díszlet közti füves téren egész nap középkori játékokkal mulathatják az időt kicsik és nagyok, megmutatván ügyességüket, erejüket, leleményességüket. Őskultúra Alapítvány

Jurtakiállítás

A jurtában ismét láthatják a 70 méter hosszú Bayeux-i kárpit fénymásolatát, mely az 1068-ban lezajlott Hastings melletti csata történetét "meséli el", mint egy korai képregény. Nemzeti Múzeum Históriás Játszóház

Históriás Játszóház

A Jurtakiállítás melletti téren a gyerekek középkort idéző tárgyakat készíthetnek: zászlós lándzsát, lovagi sisakot, pajzsot, fátylas fejdíszt, ékszert Nemzeti Múzeum Históriás Játszóház

Május 18 - Jelmezes Történeti Játékok

A Jurtakiállítás mellett a Budapesti Történeti Múzeum jelmezes történeti játékának ruháit vehetik fel a gyerekek, elképzelve magukat honfoglaló leánynak vagy legénynek, reneszánsz úrnak vagy úrnőnek, reformkori ifjúnak vagy honleánynak. Akinek kedve van, ezekben az öltözékekben vehet részt a vasárnap déli TÖRTÉNELMI FELVONULÁSON. Budapesti Történeti Múzeum

Május 18 - Történelmi kalandozások

A Nemzeti Múzeum kiállítási termeiben vasárnap 10-12 óráig különböző korok jellegzetes tárgyait készíthetik el a gyerekek: reneszánsz fejdíszt, Mátyás király zászlaját, török sisakot, barokk parókát, századfordulós divatú kalapot; s a nemrég megnyílt Rákóczi kiállítást megismerve kuruc süveget, fokost és buzogányt, magyar pártát, Rákóczi címeres zászlót csinálhatnak. A program végén, vasárnap 12.30 ÓRAKOR valamennyien részt vehetnek egy TÖRTÉNELMI FELVONULÁSON, ahol a Hoppmester a színpadon mutatja be a résztvevőket a közönségnek.

MÚZEUMKERTI ÍNYENCSÉGEK

Akik megpihennének a Múzeumkert hűvösében egy kis étel és ital mellett, keressék fel a Büfé-sátrakat! Csapolt sörök, üdítők széles választékával várják kedves vendégeinket, s valószínűleg már az illat is csalogató lesz, hiszen a hagymás hús, marhapörkölt és babgulyás mellett többek között malacsülttel csillapíthatják éhségüket a Majális teljes ideje alatt.

Múzeumok Majálisa 2003.