Nagyházi-árverés csemegékkel

Keresztelő Szent János

Az árverés első napján nagy méretű, több évszázados festményeket, korai faszobrokat, alabástrom és márvány munkákat kínálnak. Ezek főleg szenteket, apostolokat ábrázolnak, nagy részük templomok, oltárok része lehetett egykor. Ilyen egy XV. századi németalföldi, Keresztelő Szent Jánost ábrázoló faragott, festett mészkő szobor 4,5 millió forintért.

Ismeretlen XVI-XVII. századi európai mesterek alkotásait több százezer és 1-2 millió forint közötti összegekért kínálják. Ezek között vannak Raffaello, Rubens, Dürer után, valamint a mesterek műhelyében készült művek vagy későbbi másolatok, valamint nemesi arcképek, női portrék, táj- és életképek. A nevesített darabok közül a XVII. század eleji védett, Federico Barocci-alkotás, a monumentális Sírbatétel 1,5 millió forinton kezd. Az antwerpeni Lucas van Uden köréből származó, 1500-as évekbeli tájkép 2,2 millióról indul. A skót Hamilton festőcsalád egyik leszármazottja, a Habsburg-ház szolgálatában állt Philipp Ferdinand vadászkutyás képpára 3,8 millió forint.

A régi magyar anyagban idős Markó Károly, Skuteczky Döme, Kiss Bálint, Lozt Károly, Balló Ede, Bruck Lajos, Bihari Sándor, Koszkol Jenő képei szerepelnek. A tíz Mednyánszky-alkotás közül a legdrágább 1,2 millióról, míg a Munkácsy-rajzok 200-400 ezer forint között indulnak.

A második árverési nap legdrágább képe Gulácsy Lajos sötét tónusú, kis méretű városrészlete 12 millió forintért. Kiemelkedik egy eddig ismeretlen akt Rippl-Rónai József korai éveiből 5,5 millió forintért. A kubista-expresszionista Kiscserkész, A. Tóth Sándor 1935-ös festménye 2,6 millió forintról indul. Bálint Endre többször kiállított, 1947-es Cannes-i halászát 2,4 millióért kínálják. Bár nem érik el az egymilliós kikiáltási árat, az aukció jeles darabjainak számítanak Márffy Ödön, Aba Novák Vilmos, Berény Róbert, Kassák Lajos, Grúber Béla, Kondor Béla, a kortárs vonulatból Péli Tamás, Schéner Mihály, Deim Pál és Bak Imre művei.

A harmadik nap legérdekesebb tárgya Kozma Lajos ötdarabos ülőgarnitúrája az 1930-as évekből, némi sérüléssel 1 millió forintos kikiáltási áron. Egy másik különlegesség az a homlokdísz, amelyet Feszty Árpád lova viselt az ezredéves ünnepségen - ezért 60 ezer forintot kérnek. Szecessziós Zsolnay-edények, herendi, meisseni, bécsi porcelánok, Loetz- és Tiffany-üvegek vásárolhatók néhány tíz-, illetve néhány százezer forintért. Az aukció végén pedig briliáns ékszereket, fülbevalókat, gyűrűket is árvereznek, néhány száz és 1,6 millió forint között.