Nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal

Képző

"A Lyukas doboz egy olyan installáció, melyben a néző önmagával tölt el egy negyedórát." Ez az egyetlen információ, amire a Kálvin tér felé sietve emlékeztem az ismertetőből, de nem ajzott fel különösebben, azt gondoltam, egyfajta meditációs sarokban üldögélek majd, kicsit unatkozva, és egy fikarcnyival többet sem tudok meg magamról, mint eddig, hiszen miért is ne ismerném magam?! Szerencsére nem így történt. Sikerült meglepni, méghozzá alaposan. És sikerült megnevettetni is.

 
Heine R?sdal Avdal - a Temps d'Images fesztivál keretében futó - Box with holes nevezetű projektje mindenkinek ajánlható, aki többet akar megtudni magáról, és annak is, aki azt hiszi, neki már nem mondhatnak újat. Utóbbiaknak szinte kötelező, minél önelégültebb és tudatosabb valaki, annál inkább. Hiába hisszük magunkról például, hogy kíváncsiak és nyitottak vagyunk, még egy ilyen egyszerű kísérletből is kiderülhet, hogy bizalmatlanul és zárkózottan, vagy igen lassú reakcióidővel reagálunk akár egy-egy meglepően pozitív helyzetre is. Lehet az is, hogy meg vagyunk győződve kiváló kapcsolatteremtő képességünkről, miközben éppen ennek az ellenkezője az igaz. Nem az erős oldalainkra derül itt fény, hanem sokkal inkább a változtatni valókra, és ez óriási segítség, el kell fogadni, meg kell becsülni.
 
A Lyukas doboz ugyanis nagyon barátságos találmány, de mint önismereti teszt, sajnos kíméletlenül pontos. Éppen az benne a nagyszerű, hogy az embert szembesíti azzal, milyen nagy különbség van aközött, amit gondol magáról, és amilyen valójában. Abban is segíthet, hogy valaki újra felfedezze az érzékszerveit, és ne feltétlenül intellektuálisan közelítsen meg mindent.
 

Irigylem az alkotókat, akik végigjárták a világot ezzel a kivételes személyiségteszttel, és ezernyi különféle reakciót kísérhettek végig és hasonlíthattak össze. Biztos vagyok abban, hogy mindenki különbözőképpen éli meg azt a tizenöt percet, amit bent tölt. Elárulom, én körülbelül úgy viselkedtem bent, mintha Kempelen Farkas sakkozógépét szerelném éppen szét, vagy mintha egy bűvésztrükk megfejtésére kéne feltétlenül rájönnöm. Pont, mint egy idétlen Sherlock Holmes. Szereltem, leskelődtem, morfondíroztam, vajon hogy is működik ez a trükkös installáció, ahelyett, hogy egy picit hagytam volna történni a dolgokat. Nagy tanulság, és csak megköszönni tudom, hogy nevethettem magamon, soha nem hittem volna ezelőtt, hogy egy vadidegen ember pár perc alatt ilyen erősen képes szembesíteni magammal.

 
Heine R?sdal Avdal norvég koreográfus-videóművésznek ez csak az egyik művészeti projektje, számos más barátságos emberkísérletet is folytat ezzel párhuzamosan, melyekbe a www.deepblue.be oldalon lehet belenézni. A Lyukas doboz pedig négy napon át, szerdától szombatig, november 7-től 11-ig várja az érdeklődőket a Központ Szabó Ervin Könyvtár második emeleti kisgalériájában, a Trafónál lehet előzetesen bejelentkezni, de akár időpont nélkül is nyugodtan besétálhat bárki. Megéri.