Nem vihették külföldre a festményeket

Képző


ripplronaimagamkepe.jpg
Magam képe vörös sipkában, 1924

(MTI) - Nem engedélyezte a Somogy megyei önkormányzat, hogy kellő előkészítés nélkül szállítsák el egy finnországi kiállításra Rippl-Rónai József képeit - tájékoztatta a megyei önkormányzat alelnöke csütörtökön az MTI-t.
    "Felelőtlenség lett volna engedélyezni, hogy a hazai viszonylatban is páratlan értékű, Somogy megye számára pedig a legnagyobb műkincsvagyont jelentő Rippl-Rónai-képeket kellő előkészítés és megfelelő garanciák nélkül szállítsák el" - mondta Jakó Gergely, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumot tulajdonló megyei önkormányzat e területért felelős alelnöke.
    A múzeum művészettörténészei körében értetlenséget és felháborodást váltott ki, hogy az intézmény igazgatója a Rippl-Rónai-gyűjtemény 18 legértékesebb, mintegy másfélmilliárd forint összértékű darabját megfelelő szakmai előkészítés és garanciák nélkül Finnországba akarta szállíttatni bemutatásra - utalt a döntés előzményeire.  
    A képeket csütörtökön kellett volna kamionokba rakni, ám Horváth János Milán, a megyei múzeum művészettörténésze, egyben a kaposvári születésű Rippl-Rónai József hagyatékának szakmai felügyelője jelzésére a tulajdonos önkormányzat kockázatosnak tartotta a képek kivitelét, s ezért leállítatta a szállítást.
    A történtekről beszámoló megyei napilap csütörtöki számában a megyei múzeum igazgatója azt nyilatkozta: nem lát tisztán az ügyben, és egyelőre csak véleményt tudna mondani, tényeket nem, ezért nem kíván többet mondani. Annyit azonban elmondott, hogy szerinte megfelelő biztosítékok és biztosítások birtokában indultak volna útnak a képek.
    Winkler Ferencet az MTI-nek is sikerült ugyan telefonon elérnie, az igazgató azonban érdemi választ nem adott a feltett kérdésekre. Visszahívást ígért, ám ezt a csütörtök esti órákig nem tette meg.
    A megyei önkormányzat alelnöke az MTI érdeklődésére elmondta: döntésüket egy, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által kiadott rendelet alapján hozták meg, amely pontosan meghatározza, milyen feltételekkel lehet külföldi kiállításra szállítani képzőművészeti alkotásokat.  
    A megyei múzeum ezeknek az előírásoknak nem tett eleget - mondta Jakó Gergely. Hozzátette: nem zárkóznak el az engedélyezéstől. Ha az intézmény igazgatója - a szükséges dokumentációval együtt - benyújtja az erre vonatkozó kérelmét, a márciusi közgyűlésen a testület megtárgyalja az ügyet, s ha minden az előírások szerint történt, akkor nem látja akadályát, hogy a múzeum megkapja a képek kiszállításához a tulajdonosi hozzájárulást.
    Jakó Gergely egyúttal sajnálkozását  fejezte ki amiatt, hogy a tervezett időpontban nem láthatják Finnországban Rippl-Rónai alkotásait.
    Az írásos szakmai véleményt az önkormányzat számára megfogalmazó művészettörténész az MTI-nek elmondta: a gyűjtemény felügyelőjeként felhívta az igazgató figyelmét arra, hogy milyen nagy kockázatot jelent, ha megfelelő előkészületek és biztosítékok nélkül szállítják el a képeket, ám nem talált meghallgatásra. Ezért fordult  az intézményt fenntartó tulajdonoshoz - tette hozzá.
    Mint mondta, a múzeum igazgatója hivatalosan csak február 21-én tájékoztatta arról, hogy március elsején már útnak is kellene indítani a képeket. Ez túl kevés idő, ilyen gyorsan nem lehet szakmailag megalapozottan előkészíteni egy ilyen értékes gyűjteményt a szállításra - érvelt Horváth János Milán.
    Azok közül a képek közül, amiket most külföldre vittek volna, a legérdekesebb a Meggyfavirágzás című alkotás. Ennek az árát hatvanmillió forintra becsülik, a legismertebb pedig az 1911-ben készült Modelljeim a kaposvári kertemben című olajkép. Ennek az alkotásnak negyvenmillió forint az értéke.