Nemcsics Antal és a színdinamika a Vigadó Galériában

Képző

 
Nemcsics Antal páratlanul gazdag művészi pályája 1945-ben kezdődött, amikor a Képzőművészeti Főiskola hallgatója lett. 1951-től mint egyetemi tanár, folyamatosan oktat a BME-n színdinamikát. Számos olyan nemzetközi szervezetnek a tagja, elnöke, amely színdinamikával kapcsolatos kutatásokat végez, s többek között a New Yorki-i Tudományos Akadémia tagja is.
Eddig több mint harminc hazai és külföldi egyéni táblakép-kiállítása volt. Többek között a Coloroid színrendszer, a komplex színharmónia-elmélet, a színdinamikai környezetelmélet kidolgozója, de városképi együttesek, középületek színtervezésével is foglalkozik. így például a Budai Várnegyed és Ferihegyi repülőtér színtervezése is a nevéhez fűződik. A kiállítás jelentőségét jelzi, hogy a műveket Konok Tamás Kossuth-díjas festőművész, Finta József Kossuth-díjas építész, Kunszt György, az MTA doktora és Miskei László, a Nemzetközi Szín és Fény Alapítvány elnöke is bemutatta. A verniszázson ismerkedhettek meg az érdeklődők Nemcsics Antal Színdinamika, színes környezet tervezése című könyvével is, amely épp a napokban jelent meg az Akadémiai Kiadó gondozásában, valamint a Színország törvényei kiadvány sorozat több darabjával is.
 
A színélmények sokasága életünkhöz tartozik. Az alkonyat vörös árnyalati, a fák lombjainak zöldjei, vagy a frissen szántott domboldalak barnái, a vízfelületek fényei és csillogó kékjei érzelmeket váltanak ki bennünk. A képzőművészet nemcsak a látható világot, hanem a láthatatlant, a színkapcsolatok által kiváltott érzelmeket, a színkapcsolatok által reprezentált összefüggéseket is meg kívánja jeleníteni. Nemcsics Antal képeivel a láthatatlan tartományból a színélmények közötti összefüggésekről, színország törvényeiről szólnak. Érdemes megtekinteni a kiállítást, s megismerkedni Nemcsics Antal művészetével.