Nemzetközi sztárkiállítással nyílik a Művészetek Magtára

Képző

(MTI) -  Két leromlott állapotú uradalmi magtár rekonstrukcióját végezték el az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság és a szádalmási ALMA-Centrum együttműködésében megvalósult beruházásban csaknem kétmillió euró értékben. A bódvaszilasi, 1,1 millió euróból felújított magtár ad helyet Kelet-Európa első természetművészeti központjának.

 
A Művészetek Magtára 1500 négyzetméterén közönségfogadó tér, kiállítótér, konferenciaterem, valamint apartmanok kaptak helyet. Az intézményt augusztus 17-én Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára és Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár avatja fel.
 
Veress Balázs, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság vezetője hangsúlyozta: feladataik közé tartozik nemcsak a természeti, hanem a kulturális értékek védelme, bemutatása is. Az igazgató emlékeztetett arra, hogy az Aggteleki Nemzeti Park területén két világörökségi védelemben részesült terület is található, a Baradla-barlangrendszer és a Tokaj-Hegyalja borvidék. Reményét fejezte ki, hogy a Művészetek Magtára valódi közösségi térré válik, valamint hogy általa sikerül néhány új munkahelyet is teremteni.
 
Erőss István, a Magyar Természetművészek Szövetségének vezetője megjegyezte: a természetművészet ugyan "idegenül csenghet" a magyar közönség fülében, ám szerinte ez az egyik legdinamikusabban fejlődő művészeti irányzat. "Egyre hangsúlyosabb a műteremből való kivonulás szándéka, gondoljunk csak a street artra, a helyspecifikus művészetre, a land artra" - fogalmazott a képzőművész. Elmondta, hogy a Művészetek Magtárában nyíló első kiállításhoz természetművészeti szimpóziumot szerveztek, amelyre az irányzat legjelentősebb képviselőit hívták meg. Eljött Magyarországra az amerikai Alan Sonfist, a koreai Ko Szjung Hjun, az iráni Ahmed Nadaljan, a német Anke Mellin, de elfogadta a felkérést a magyar Bukta Imre is, valamint számos fiatal művész: Tajvanról Liu Po-csun, Erdélyből Pál Péter, Magyarországról Pokorny Attila, Szigeti Gábor Csongor és Takács Máté, Szlovákiából pedig Tomas Gugyela.
 
A most kezdődő és augusztus 7-ig tartó szimpózium keretében a művészek helyben alkotják meg a Művészetek Magtára gyűjteményének első darabjait. Erőss István hozzátette: terveik szerint a szimpóziumot évente megrendezik majd, emellett hazai művészeket, fiatal alkotókat szeretnének bevonni a Művészetek Magtárában folyó munkába, tartanak workshopot, valamint bemutatkozó kiállításokat.
  
Az irányzat egyik legismertebb alakja Alan Sonfist, aki elmondta, hogy a kiállításra kész tervvel érkezett. A New Yorkban élő művész Bódvaszilason öt oszlopot állít fel, amelyekbe hétköznapi anyagokat rak, faleveleket, fát, ruhaneműt, követ, illetve az utolsóba kimustrált elektronikai eszközöket. Mint fogalmazott, a műalkotás a természeti körforgást szimbolizálja.