(MTI) - A művésztelepen nincs kötöttség, mindenki azt készíti el, amit a legjobban tud - mondta Buday Mihály festőművész, a programot szervező Buday Közhasznú Alapítvány kuratóriumi elnöke, hozzátéve: tizennégy művész tizennégyféleképpen alkot és tizennégyféleképpen látja ugyanazt a zalai dombot.
Az utóbbi években készült festményeken többnyire a környező táj, a falu élete, a névadó Sárkányölő Szent Györgyhöz kapcsolódó legendák elevenedtek meg. Ugyanarról a témáról láthatók voltak klasszikus tájképek, de felbukkant modernebb, szürrealista irányzat is. Néhány alkotásban impresszionista hatás érződött.
Az alkotók egy része már az alapítástól részt vesz a közös munkában, de évről évre új művészek is csatlakoznak hozzájuk. Idén csak festőművészeket hívtak meg, kétévente szobrászokat, képzőművészeket is vendégül látnak.
Az osztrák és szlovén határtól 15-30 kilométerre található, a Zala parti faluban ötödik esztendeje szerveznek nemzetközi találkozókat. Az egyhetes közös alkotás Buday Mihály szerint hidat épít a határon túl élő és a magyarországi művészek között, remek lehetőség egymás megismerésére, barátságok kialakulására. Jó kapcsolat alakult ki a falubeliekkel is, akik nap mint nap megnézik a készülő alkotásokat.
A művészek körül mindig rengeteg gyermek nyüzsög, a legtöbbjük az alkotáshoz is kedvet kap, ezért jutalmul a szombati záró kiállításon az ő képeiket is bemutatják és díjazzák.
A művésztelep költségeit az önkormányzat és a galéria támogatásával létrehozott alapítványon keresztül a helyi lakosok, vállalkozók finanszírozzák. A festők számára a teljes ellátást, útiköltséget, a festéshez szükséges kellékeket és a képkereteket biztosítják. A művészek viszonzásul elkészítik a falu Pro Urbe domborművét, kisplasztikáját, megtervezik a köszönőleveleket. A szponzorokat egy-egy alkotással ajándékozzák meg, de jut a festményekből az alapítványnak és az önkormányzatnak is. A képek egy részét idővel értékesítik, így finanszírozni tudják a további rendezvényeket is.
A művészek szombaton és vasárnap a Zalaegerszegen, a Szent István szobor környékén kialakított Festők utcájában mutatkoznak be, ahol a járókelők munkaközben találkozhatnak a művészekkel.